Samorządowiec Przyjazny KGW: Zbigniew Paciorek- Wójt Gminy Rajcza

Samorządowcy

Opis zrealizowanych działań mających na celu wspieranie działalności KGW przez kandydata:

Wójt Gminy Rajcza Zbigniew Paciorek objął stanowisko w wyniku wyborów Wójta Gminy, które odbyły się w dniu 21 października 2018 r. Od początku rozpoczęcia swojej działalności samorządowej z całym sercem i oddaniem wspierał, realizował oraz brał aktywny udział w przedsięwzięciach oraz spotkaniach Kół Gospodyń Wiejskich z każdego sołectwa Gminy Rajcza. Przez minione lata wiele zaplanowanych wspólnych z Wójtem Gminy inicjatyw i zadań zostało wzorowo wykonanych z pożytkiem dla wszystkich mieszkańców naszej małej ojczyzny. Od początku swojej kadencji to Wójt Gminy Rajcza wzniecił w Kołach Gospodyń Wiejskich iskierkę w działalności, która przerodziła się w pożar wielu inicjatyw i coraz to nowszych inspiracji, jak również wiele nieocenionych aktywności społecznych. Podejmowane zostały działania mające na celu integrację członków Kół Gospodyń Wiejskich oraz całej społeczności wiejskiej. Do takich należą przeprowadzane przez Koła Gospodyń Wiejskich wspólnie z dziećmi i młodzieżą warsztaty Bożonarodzeniowe, gdzie wykonują gwiazdy kolędnicze, z którymi chodzą z kolędą podczas Świąt Bożego Narodzenia w ramach tzw. góralskiego kolędowania. Należy również podkreślić, że corocznie odbywają się Jarmarki Bożonarodzeniowe, w których uczestniczą Koła Gospodyń Wiejskich, a gdzie Wójt Gminy bierze czynny udział. Ponadto wspiera spotkania karnawałowe Kół Gospodyń Wiejskich wraz z tradycją tańca gospodyń, w swoich strojach regionalnych, przypominających niczym bal kostiumowy w wiejskiej aranżacji. Wspólne z Wójtem przygotowywany jest przegląd kolęd i pastorałek w ramach spotkań opłatkowych.

Wspiera Koła Gospodyń przy organizowaniu Orszaku Trzech Króli. Aktywnie uczestniczy w Posiadach Ostatkowych, które organizowane są dla wszystkich, którym tradycja i kultura góralska jest wciąż żywa. Rok rocznie bierze czynny udział w spotkaniach z okazji Dnia Kobiet Kół Gospodyń Wiejskich, doceniając aktywność kobiet w Kołach. W miesiącu maju w Gminie Rajcza odbywa się corocznie Rajd Szlakiem Papieskim w Worku Raczańskim na Bandoszcze Wielkiej. To dzięki zapewnieniu transportu przez Wójta Gminy każda gospodyni, pomimo wysokości, może stanąć na szczycie góry pod krzyżem. Koła Gospodyń w naszej gminie skupiają się na działalności nie tylko kulturalnej i społecznej, ale również edukacyjnej, gdzie przy wsparciu Wójta możemy przeprowadzać liczne spotkania z mieszkańcami, w ramach których prezentujemy pokaz wykonania np. palm wielkanocnych, kompozycji kwiatów z bibuły czy wypieków kulinarnych wraz z wykonaniem domowych konfitur, przywołujących wspomnienia smakami naszych babć.

Przy pomocy Wójta Gminy Rajcza Koła Gospodyń Wiejskich mogły uczestniczyć corocznie w Próbowacce Jodła Beskidzkiego na szczeblu powiatowym, gdzie w 2023 r. Koło Gospodyń w Soli otrzymało nagrodę II stopnia w kategorii – pozostałe potrawy. Ponadto koła uczestniczyły w spotkaniach organizowanych przez Związek Pszczelarzy. W 2023 roku w Gminie Rajcza organizowany był konkurs kulinarny Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu żywieckiego „Bitwa Regionów – VIII edycja, w ramach pikniku z produktem Polskim, którego gospodarzem był Wójt Gminy Rajcza. W ramach Bitwy udział wzięło aż 23 Koła Gospodyń Wiejskich, które przygotowały degustację niezwykłych smaków. Z szacunkiem do ciężkiej pracy na wsi i trudnej roli kobiet gospodyń wiejskich Wójt aktywnie wspiera i współorganizuje dożynki gminne. Koła Gospodyń reprezentują swoje tradycyjne potrawy i wypieki oraz mogą poszczycić się swoimi plonami zarówno z pól, jak i ogrodów.

Dbając o rozwój Kół Gospodyń Wiejskich i tym samym promując markę Rajczy, Wójt Gminy Rajcza w 2023 r. w ramach złożonego wniosku pozyskał środki z Funduszu Rozwoju Regionalnego na Siustaną Potańcówkę. Odbyła się ona w każdej miejscowości, w których dominującą rolę pełniły Koła Gospodyń Wiejskich poprzez utrwalenie i przybliżenie tradycji regionalnych jak: skubanie pierza, deptanie kapusty czy robienie masła. Z pozyskanych środków koła gospodyń mogły zakupić doposażenie kuchenne. Wraz z początkiem 2024 roku oddano do użytku w Rajcy Dolnej odremontowaną przestrzeń w budynku komunalnym, która będzie wykorzystywana przez Kolo Gospodyń Wiejskich. W dowód wdzięczności za aktywizm społeczny pań w sferze zadań publicznych oraz integracji międzypokoleniowej i regionalnej z inicjatywy Wójta gminy Rajcza organizowany jest w Gminie Rajcza Dzień Gaździny, jako podziękowanie za wkład i trud w popularyzację dziedzictwa kulturowego i kulinarnego.

W celu dalszego kultywowania tradycji konieczne jest stale rozszerzanie zakresu wsparcia dla Kół Gospodyń Wiejskich. Chodzi o rozszerzenie występowania o środki z budżetu, w ramach których można będzie współfinansować zakup niezbędnego wyposażenia koniecznego i pomocnego w realizacji statutowej działalności. W celu dalszego zapewnienia integracji społeczności lokalnej niezbędne będzie organizowanie konkursów oraz warsztatów kulinarnych dla coraz to szerszej publiczności. Wobec faktu, który zauważam, że Koła Gospodyń w mojej Gminie przeżywają prawdziwy renesans, z czego mam powód do dumy, będę dla nich stanowić motorem do dalszych inspiracji. Sprawą priorytetową w jednym z sołectw jest budowa nowej świetlicy, ponieważ obecna nie spełniała już warunków do jej użytkowania. Z kolei w drugim sołectwie przystępujemy do stworzenia nowej przestrzeni dla Koła Gospodyń wraz z zapleczem kuchennym. Myślę również o stworzeniu, a w niektórych sołectwach o uatrakcyjnieniu miejsc służących do spotkań integracyjnych oraz wygospodarowanie oaz odpoczynku na świeżym powietrzu, np. kino plenerowe. Dbając o zdrowie i kondycję pań, będę inicjatorem zawiązania w ramach KGW grupy Nordic Walking powiązanej z poznawaniem w terenie ziół leczniczych wykorzystywanych do sporządzania zdrowej żywności. Myślę, że planowane przedsięwzięcia wspólnie z kołami gospodyń znajdą swój upragniony finał.