Opis zrealizowanych działań mających na celu wspieranie działalności KGW przez kandydata:
Wstęp.
Gmina Wieleń położona jest w północno – zachodniej części województwa wielkopolskiego, w powiecie czarnkowsko – trzcianeckim. Gmina ma charakter miejsko – wiejski, zajmuje obszar 428,32 km 2. Liczba mieszkańców wynosi ponad 12 tysięcy. Misja gminy: zrównoważony rozwój z zachowaniem specyfiki gminy, w szczególności z uwzględnieniem walorów krajobrazowych i kulturowych; budowanie więzi mieszkańców z gminą poprzez stworzenie komfortowych warunków życia: wysokiej jakości usług publicznych, warunków do rozwoju przedsiębiorczości i tworzenia nowych miejsc pracy. Misję wyraża logo gminy „Miasto i Gmina Wieleń – z natury najlepsze.” Sztandarową imprezą ukazującą dobrą współpracę lokalnych liderów oraz potencjał Miasta i Gminy Wieleń są Targi Produktu Lokalnego. „Miasto i Gmina Wieleń – z natury najlepsze”- to hasło promocyjne, które wpisuje się w działalność społeczną kół gospodyń wiejskich. Gmina Wieleń to tereny w dużej mierze rolnicze, z tradycjami w dziedzinie ekologicznej i potencjałem bogactwa naturalnego, produktów lokalnych, słynąca z nadnoteckich smaków.
W gminie Koła Gospodyń Wiejskich pielęgnują lokalne tradycje, nawiązują do korzeni, inspirują do działania i przyczyniają się do integracji pokoleniowej w swoich lokalnych środowiskach. Z powodzeniem realizują projekty społeczne, podejmują inicjatywy obywatelskie oraz zadania ujęte w Funduszu Sołeckim. Aktywność ta zasługuje na szczególną uwagę i podkreślenie znaczenia wartości niezbędnych do dalszego funkcjonowania wsi w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.
Współpraca. Obecnie na terenie Gminy Wieleń działa dziewięć Kół Gospodyń Wiejskich:
KGW „Jarzębina” w Mężyku, KGW „Słoneczniki” Dębogóra – Gieczynek, KGW „Guleckie Szprychy” w Gulczu, KGW „Dzierżąźnianki” w Dzierżążnie Wielkim, KGW we Wrzeszczynie, KGW Zielonowo, KGW Miały, KGW Rosko, KGW Folsztyn, które wspiera Samorząd Gminy Wieleń, szczególnie w działalności promocyjnej oraz związanej z dziedzictwem kulturowym regionu.
Zrealizowane projekty współpracy i inicjatywy, dedykowane Kołom Gospodyń Wiejskich działającym na terenie Gminy Wieleń, w latach 2015 – 2023:
1. „Wielkopolska z tradycją. Obyczaje, ludzie, folklor” – Księga regionalnego bogactwa i lokalnej dumy. Wydawca: Polska Press Sp. z o.o., Poznań 2019.
2. „W samym sercu Wielkopolski. Koła Gospodyń Wiejskich.” Wydawca: Polska Press Sp. z o.o., „Głos Wielkopolski,” Poznań 2021
3. Sztandarowe wydarzenie cykliczne organizowane w m. Wieleń w latach 2016 – 2023: Targi Produktu Lokalnego- „Miasto i Gmina Wieleń – z natury najlepsze” z konkursami kulinarnymi dla Kół Gospodyń Wiejskich: „Nadnoteckie Smaki,” „Smaki Noteci,” „Wielkopolskie przysmaki” (członkinie KGW otrzymują nagrody rzeczowe, dyplomy uznania oraz mają zapewnioną opiekę medialną w regionie).
4. Cyklicznie, od czternastu lat organizowana jest Powiatowa Wystawa Rolnicza „AgroTargi z rodziną” w Czarnkowie, w której od początku tego wydarzenia współorganizatorem i jednym z wystawców jest Gmina Wieleń, każdorazowo promując działalność KGW z terenu gminy. Podczas tego wydarzenia również przeprowadzany jest konkurs kulinarny na najsmaczniejszą potrawę regionalną” oraz konkurs na inicjatywy społeczne „Aktywni Mieszkańcy” z nagrodami finansowymi i rzeczowymi, oraz dyplomami uznania i promocją działalności KGW ( Gmina Wieleń udziela wsparcia merytorycznego ).
5. Imprezy gminne z udziałem KGW to również „Gminne Święto Plonów,” „Święto Ludowe,” „Spotkania Burmistrza Wielenia z Lokalnymi Liderami i Mieszkańcami” oraz spotkania środowiskowe np.: Dzień Kobiet, Dzień Matki i Dziecka, Dzień Sołtysa, inne.
Ponadto, każdorazowo w budżecie Gminy Wieleń zabezpieczane są środki na inicjatywy planowane i ujmowane w Funduszu Sołeckim (19 sołectw).
Powołane do życia zostały Grupy Odnowy Wsi ( 14 sołectw ) i opracowane podczas warsztatów z moderatorami odnowy wsi Strategie Rozwoju Sołectw z udziałem i zaangażowaniem w realizację projektów z programu „Wielkopolska Odnowa Wsi 2020+” członkiń miejscowych KGW w Dębogórze, Gieczynku, Rosku, Wrzeszczynie, Mężyku, Nowych Dworach, Zielonowie, Miałach, Dierżążnie Wielkim. Przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich związane z wdrażanymi projektami odnowy wsi każdorazowo w delegacji z przedstawicielami samorządu gminnego biorą udział w Gali Wielkopolskiej Odnowy Wsi.
W kwartalniku wydawanym przez Samorząd Gminy Wieleń „Nasz Samorząd” nieodpłatnie promowane są działania z udziałem członków organizacji społecznych w tym Kół Gospodyń wiejskich oraz wydarzenia konkursowe z ich udziałem, osiągnięcia, zrealizowane projekty, a także prezentowane są działania Liderów Ziemi Wieleńskiej.
Podsumowanie. Koła Gospodyń wiejskich zostały wyróżnione przez Burmistrz Wielenia Elżbietę Rybarczyk podczas Spotkania z Lokalnymi Liderami i Mieszkańcami w roku 2018 (jubileusz 910 – lecia grodu i 670- lecia miasta Wieleń ) oraz w dniu 19.01.2024 r. w związku z podsumowaniem realizacji Strategii Rozwoju Społeczno- Gospodarczego Miasta i Gminy Wieleń w latach 2015 – 2024.