Na terenie gminy Świdnica funkcjonuje osiem Kół Gospodyń Wiejskich. Są to KGW Koźlanki z Koźli, KGW z Wilkanowa, KGW Drzonowianki z Drzonowa, KGW ze Słonego, KGW Piaskowe Babki z Piasków, KGW Letniczanki z Letnicy, KGW z Buchałowa, oraz KGW z Grabowca. Tak duża ilość grup w gminie liczącej nieco ponad 6 tysięcy mieszkańców świadczy o tym, że mieszkańcy chętnie podejmują nowe inicjatywy i są gotowi działać na rzecz swoich miejscowości, ponieważ wiedzą, że zawsze mogą liczyć na pomoc z Gminy.
Każda nowa grupa, która chce formalnie zarejestrować się jako KGW, może liczyć na wsparcie merytoryczne z urzędu gminy oraz pomoc w przejściu przez formalności związane z rejestracją. Jako przykład można podać KGW Koźlanki z Koźli. Na prośbę kobiet, które chciały założyć KGW, zostały zorganizowane szkolenia dotyczące sposobu sformalizowania grupy. Pracownicy urzędu gminy przyjechali do Koźli, aby dokładnie wszystko wytłumaczyć i razem wypełnić niezbędne formularze.
Każde KGW z terenu gminy jest zawsze informowane o organizowanych dla nich konkursach i wspierane pod kątem udziału w tych wydarzeniach. Podczas gminnych imprez umożliwiamy KGW zaprezentowanie siebie i swoich produktów oraz ich sprzedaż w celach zarobkowych. Urząd Gminy często zleca KGW współorganizację imprez, na przykład przygotowanie poczęstunku. W ten sposób panie mogą zarobić na wydatki związane z funkcjonowaniem Koła.
Działalność poszczególnych KGW jest prezentowana w Gazecie Gminnej poprzez wywiad z przewodniczącymi. W ten sposób promujemy dobre praktyki wśród wszystkich mieszkańców. Pracownicy urzędu oferują wsparcie i pomoc przy gminnym konkursie dla stowarzyszeń, gdzie KGW mogą aplikować o fundusze na realizację zadań publicznych. Większość Kół już skorzystało z pomocy, złożyło oferty i pozyskało pieniądze na nowe zadania.
Poszczególne KGW są zgłaszane do różnych plebiscytów, na przykład do powiatowego konkursu na Społecznika Roku lub do konkursów organizowanych przez Związek Lubuskich Organizacji Pozarządowych. W ten sposób doceniamy ich działalność dla gminy. Przedstawiciele niektórych Kół są również członkami Gminnej Rady Pożytku Publicznego.
Dalsza pomoc w organizacji działalności KGW, stwarzanie warunków na ich rozwój, promocja ich działalności również poza granicami gminy. Zapraszanie wszystkich KGW z terenu gminy do wystawiania swojej twórczości i produktów na przykład podczas dożynek czy gminnej wigilii. Włączanie Kół w życie gminy i jej mieszkańców.