Samorząd Przyjazny KGW: Gmina Haczów

Samorządy

Na terenie gminy Haczów działa 4 Koła Gospodyń Wiejskich wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich: KGW w Haczowie, KGW w Malinówce, KGW we Wzdowie oraz KGW „Macierzanka” w Jabłonicy Polskiej. Najstarsze Koło, KGW w Haczowie, obchodziło w ubiegłym roku jubileusz 115-lecia. Działające w gminie Haczów Koła są wizytówką gminy w zakresie działań umacniających więzi społeczne, jak również w przekazywaniu naszej ojczystej kultury i obyczajów następnym pokoleniom. Każde z Kół z wielkim zaangażowaniem włącza się w aktywizację społeczności lokalnej, rozwój społeczności wiejskiej i stwarza warunki dla wzmocnienia lokalnej tożsamości kulturowej mieszkańców gminy.

Gmina Haczów, jako jednostka samorządu terytorialnego, wspiera działalność Kół, przede wszystkim w organizowaniu wydarzeń mających na celu integrację społeczności lokalnej, jak również promujących gminę i samo Koło, a tym samym zachęcających młodsze panie do wstąpienia w szeregi Stowarzyszenia. Koła gospodyń wiejskich reprezentują interesy mieszkańców i działają na rzecz poszczególnych miejscowości, poprawy sytuacji społeczno-zawodowej zwłaszcza kobiet wiejskich oraz ich rodzin, a także wspierają wszechstronny rozwój terenów wiejskich, a co za tym idzie, ich cele są tożsame z celami gminy. KGW promują sztukę ludową, poprzez organizację festiwali i spektakli oraz różnego typu biesiad. Organizowane cykliczne wydarzenia skierowane są do wszystkich grup społecznych, a zwłaszcza do dzieci. Wśród wielu wymienić należy zorganizowanie półkolonii „Mała gosposia” w okresie wakacyjnym i ferii zimowych, „Dnia dziecka”, „Dnia profilaktyki dla szkół”, pikników wakacyjnych czy rodzinnych. Podczas tych wydarzeń organizatorzy przekazują najmłodszym zwyczaje i tradycyjne wartości bardzo pielęgnowane przez członkinie Kół oraz często uczą pieczenia i gotowania tradycyjnych potraw, prac domowych czy rękodzieła. Gmina Haczów oprócz udostępnienia Sal Gminnego Ośrodka Kultury i Domów Ludowych wspiera finansowo organizację takich imprez. Grupa, którą w szczególny sposób wspiera swoimi wydarzeniami KGW to seniorzy. Przygotowywane dla nich spotkania, np. Wigilia dla seniorów, wycieczki, biesiady przebiegają w ścisłej współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Gminą.

KGW organizują również wiele konkursów, m.in.: na Szopkę bożonarodzeniową, Konkurs Kolęd, Konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną czy Konkurs pieśni patriotycznej. We wszystkich konkursach Gmina partycypuje wspierając Koła w zakupie nagród. Oprócz działań podejmowanych dla społeczności lokalnej Stowarzyszenia biorą udział w prezentacji swojego dorobku lub umiejętności na różnych kiermaszach, zjazdach, dożynkach czy konkursach. Koła biorące udział w wydarzeniach często otrzymują wsparcie w transporcie i udziale na ww wydarzeniach. Haczów, będący laureatem konkursu „Piękna wieś podkarpacka 2022″, swoje zwycięstwo zawdzięcza również działającemu prężnie KGW, które inicjatywami podejmowanymi przez członków Koła przyczynia się do upiększania wsi i postrzegania jej piękna na zewnątrz. Gmina zapewnia również wsparcie działań poprzez szeroko zakrojoną ich promocję. Wszystkie wydarzenia organizowane przez KGW promowane są na stronie internetowej i fb gminy oraz w gazecie gminnej. Wójt Gminy Haczów również zaprasza członków Kół na wydarzenia organizowane przez gminę, Gminny Ośrodek Kultury i Wypoczynku w Haczowie czy GOPS.

W 2023 roku Gmina brała udział w Projekcie realizacji zadań z „Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości w zakresie Przeciwdziałania przyczynom przestępczości dla jednostek sektora finansów publicznych na 2023 r.” sfinansowanego ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości w ramach Funduszu Sprawiedliwości. Dzięki udziałowi w projekcie gmina uzyskała dofinansowanie dla Kół na zakup wyposażenia niezbędnego do pracy i przygotowywania uroczystości skierowanych dla lokalnej społeczności oraz na zorganizowanie wydarzeń, podczas których mieszkańcy gminy mogli dowiedzieć się wiele informacji na temat bezpieczeństwa i przeciwdziałaniu przemocy. Te wydarzenia przyciągnęły całe rodziny, gdyż skierowane były do wszystkich grup społecznych.

Gmina w ramach współpracy pomaga w merytorycznym przygotowywaniu wniosków o dofinansowanie wydarzeń ze źródeł zewnętrznych oraz zgłoszeń do udziału w konkursach czy uroczystościach skierowanych do KGW. Współpraca KGW z Gminą przyczynia się do rozwoju społeczności wiejskich i aktywizacji mieszkańców, a ich promowanie zachęca młodszych do wstąpienia w szeregi Kół i rozwoju edukacji regionalnej i kultury oraz przekazywania tradycyjnych wartości obecnych w kulturze materialnej i niematerialnej coraz młodszemu pokoleniu, co ma bardzo duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego.