Opis zrealizowanych działań mających na celu wspieranie działalności KGW przez kandydata:
Przewodniczący Rady Gminy w Orońsku Pan Sylwester Różycki od początku swojej kadencji samorządowej (2018 r.) inicjuje i wspiera działania na rzecz aktywizacji oraz rozwoju Kół Gospodyń Wiejskich na terenie gminy wiejskiej Orońsko (powiat szydłowiecki).
W sposób świadomy, będąc jednocześnie od 2012 r. Prezesem Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko (www.oronsko.org), zintensyfikował swoje działania, które ukierunkował na pobudzanie aktywności i propagowanie przedsiębiorczości organizacji społecznych kobiet. W sposób systemowy łączył potencjał KGW z miejscowymi organizacjami pozarządowymi, co pozwoliło na uzyskanie efektu synergii podczas realizacji projektów na rzecz lokalnej społeczności. Jego działania pozwoliły także na aktywizację mieszkańców gminy oraz promowanie idei społeczeństwa obywatelskiego.
Sylwester Różycki aktywnie uczestniczy oraz wspiera radą i pomysłami osoby zainteresowane tworzeniem nowych Kół Gospodyń Wiejskich w Gminie Orońsko. Służy wsparciem merytorycznym i doświadczeniem w wypełnianiu wniosków o założenie KGW (powstały: KGW w Wałsnowie, KGW w Orońsku, KGW w Tomaszowie, a aktualnie przy wsparciu Sylwestra Różyckiego trwa zainicjowany przez niego proces rejestracji KGW w Chronowie). Prowadzi działania podwyższające kwalifikacje członkiń KGW, organizując szkolenia w zakresie rachunkowości dla sektora pozarządowego (KGW). Udziela wsparcia merytorycznego w poszukiwaniu środków finansowych ze źródeł zewnętrznych, efektem jest m.in. pozyskanie przez KGW grantów z Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie.
W środowisku KGW Sylwester Różycki inicjuje i propaguje współpracę KGW z twórcami ludowymi, a także miejscowymi kapelami ludowymi i zespołami folklorystycznymi. Widocznym efektem tej współpracy jest szereg udanych prospołecznych inicjatyw i zrealizowanych działań, wśród nich m.in. cykliczne Forum Dyskusyjne Organizacji Pozarządowych w Orońsku, które jest areną do prezentowania dobrych praktyk i miejscem nawiązywania kontaktów z potencjalnymi kandydatami na członków KGW; licznie orgaznizowane „potańcówki”, które spotkały się z bardzo dobrym odbiorem społecznym i pokazały bogaty potencjał i walory KGW. Wydarzenia takie były także znakomitą okazją do propagowania regionalnych potraw, które pochodzą spoza udokumentowanego kanonu kulinarnego, ale opartych na przekazie ustnym. Aktywna działalność Sylwestra Różyckiego pozwoliła na wzrost zaangażowania KGW z terenu Gminy Orońsku w wielu inicjatywach samorządowych i Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko. Wśród tego typu działań można wymienić: społeczne winobranie w lokalnej, ekologicznej winnicy Nowy Młyn w Chałupkach Łaziskich, ogólnopolski wyścig kolarski w Orońsku, Powiatowy Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulturalnego Gmin z terenu Powiatu Szydłowieckiego w Szydłowcu i festiwal „Zasmakuj Muzyki”, stanowiący przegląd młodzieżowych zespołów folklorystycznych z terenu powiatu szydłowieckiego, który był połączony z degustacją regionalnych potraw przygotowanych przez KGW oraz koncertem muzyki tradycyjnej. Wymieniony festiwal „Zasmakuj Muzyki”, zorganizowany na terenie Centrum Rzeźby Polskiej jest przykładem łączenia kultury tradycyjnej i kultury wysokiej.
Innym działaniem w tym obszarze jest zorganizowanie z udziałem przedstawicieli KGW oraz regionalnych twórców ludowych sesji zdjęciowej w Muzeum Sztuki Współczesnej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, w trakcie wystawy Ursuli von Rydingsvard. Jest ona jedną z najbardziej znanych amerykańskich rzeźbiarek, narodowości polskiej. Jak tłumaczy artystka nieregularne formy drewnianych rzeźb nawiązują do ułożonego drewna przy drewnianych domach, które były nieodłącznym elementem odchodzącego już krajobrazu polskiej wsi. Artystka mimo, że nigdy nie mieszkała na stałe w Polsce, nadaje swoim rzeźbom polskie tytuły i czuje się związana z ojczyzną. Powstałe fotografie, autorstwa Sylwestra Różyckiego, stały się materiałem do wydania regionalnego kalendarza ściennego, zaś sama artystka dostrzegając walor tych zdjęć, stworzyła z udostępnionych fotografii karty bożonarodzeniowe, rozsyłając je na cały świat – w miejsca jej wystaw. Ponadto, były one prezentowane podczas autorskich koncertów muzyki tradycyjnej, w postaci wyświetlania wielkoformatowych slajdów. Dzięki takim działaniom sztuka nowoczesna spotyka się w Orońsku z ludowym dziedzictwem kulturowym, reprezentowanym przez Koła Gospodyń Wiejskich, stwarzając im zupełnie nowe konteksty odbioru.
Podejmowane przez Sylwestra Różyckiego działania, realizowane wspólnie przez organizacje sektora pozarządowego z terenu gminy, w tym Koła Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko, wpisują się w „Program Promocji Gminy Orońsko wraz ze strategią komunikacji marketingowej do 2030 roku”. Został on opracowany z inicjatywy uchwałodawczej złożonej przez Sylwestra Różyckiego – pełniącego funkcję przewodniczącego Rady Gminy, a następnie uchwalony przez radę w dniu 30 grudnia 2021 r. (Uchwała nr LV/260/2021).