Samorządowiec Przyjazny KGW: Piotr Majchrowski- Wójt Gminy Lubochnia

Samorządowcy

Opis zrealizowanych działań mających na celu wspieranie działalności KGW przez kandydata

Pan Piotr Majchrowski, Wójt Gminy Lubochnia, bardzo czynnie i aktywnie wspiera działania wszystkich aktywnych KGW na terenie Gminy Lubochnia. Jego wsparcie jest zarówno merytoryczne, jak i finansowe. Chcielibyśmy przedstawić je Państwu w 5 kategoriach:

Formy edukacji dla KGW w Gminie Lubochnia

Już w 2019 roku, kiedy Koła Gospodyń uzyskały możliwość rejestracji w ARMIR, w ramach współpracy Wójta z Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich Opus, odbyły się szkolenia dotyczące pozyskiwania środków zewnętrznych oraz procedur zachęcających do rejestracji, która w przyszłości przyczyni się do rozwoju Kół. Dzięki tym działaniom Koła po raz pierwszy mogły wziąć udział w mikrograntach, wtedy jeszcze jako grupy nieformalne. Z pomocą zaprzyjaźnionych organizacji pozarządowych napisały swoje pierwsze wnioski i pozyskały dodatkowe środki na swoje działania. Program realizowany przez okres 2 lat, gdzie każdego roku zgłosiło się do konkursu około 10 grup. Te działania niewątpliwie zachęciły KGW do dalszych działań i nowych wyzwań. Specjalnie dla KGW, które nie zdecydowały się na rejestrację, Wójt Gminy Lubochnia zaproponował i wykazał się wsparciem merytorycznym przy zarejestrowaniu stowarzyszenia zwykłego, pod nazwą Kobiety z Pasją. W jego skład wchodziły chętne przewodniczące z KGW z terenów Gminy Lubochnia.

Ponadto dla Kół Gospodyń odbywały się szkolenia z podstaw księgowości oraz szkolenia dla liderów i zarządów, zachęcające do innowacyjnego prowadzenia Kół Gospodyń Wiejskich.

W ramach edukacji odbył się również cykl szkoleń, dotyczących możliwości zarobkowania poprzez sprzedaż produktów lokalnych, zgodnie z zasadami obowiązującego w Polsce prawa, przez Koła Gospodyń Wiejskich.

Przedsiębiorczość i możliwości zarobkowania

Dzięki współpracy Wójta z lokalną grupą działania Dolina Pilicy, przed Kołami Gospodyń Wiejskich z Gminy Lubochnia otworzyły się dodatkowe możliwości na rozwój i promocję oraz możliwość sprzedaży produktów lokalnych. Co roku LGD Dolina Pilicy nadaje certyfikaty marki lokalnej Doliny Pilicy. Koła chętne do otrzymania marki mogą złożyć wniosek i startować w konkursie. Zdobycie marki niewątpliwie podnosi prestiż danego produktu.

Nie jest to jedyny pozytywny efekt współpracy. Dzięki przyznaniu marki Lubocheńskiemu Festiwalowi Ubijania Masła, Koła z Lubochni mogą wystawiać nieodpłatnie stoisko podczas Jarmarków Spalskich, gdzie reklamują Festiwal Ubijania Masła, ale również sprzedają swoje produkty.

Takie działania uczą Koła Gospodyń Wiejskich przedsiębiorczości i zachęcają do dalszych działań. Specjalnie dla Kół Pan Wójt zaproponował wyprodukowanie profesjonalnych roll-upów reklamowych z nazwą i zdjęciem danego koła.

Koła Gospodyń Wiejskich mają możliwość sprzedaży swoich produktów również w Punkcie Informacji Turystycznej, znajdującym się w centrum Gminy Lubochnia. Punkt ten jest wyposażony zarówno w produkty certyfikowane, jak i produkty lokalnych twórców ludowych i lokalnych artystów. Można w nim również uzyskać informacje na temat działalności Kół Gospodyń Wiejskich.

Dotacje i współpraca

Ważnym elementem dla Kół Gospodyń Wiejskich jest tworzenie i uchwalenie programu współpracy z organizacjami pozarządowymi i Kołami zarejestrowanymi w ARMIR. Dzięki temu Koła Gospodyń, które chcą składać wnioski o dotacje, a nie posiadają środków na wkład własny mogą skorzystać z zabezpieczonych przez Gminę środków. Wójt Gminy Lubochnia bardzo chętnie współpracuje w ramach różnorodnych działań dotyczących społeczności lokalnej, jest również zwolennikiem inicjatywy lokalnej, co zachęca Koła do współpracy i osiągania wspólnych sukcesów.

Kultura i tradycja

Dla Kół Gospodyń Wiejskich ważny jest rozwój i poszerzanie wiedzy. W związku z tym muszą korzystać z doświadczeń innych Kół i dlatego co roku, dzięki inicjatywie i wsparciu Wójta, organizowane są wyjazdy integracyjne, połączone ze spotkaniami z Kołami Gospodyń Wiejskich z terenów całej Polski. Dzięki tym wyjazdom możemy zwiedzać wioski tematyczne, zagrody edukacyjne, korzystać z pomysłów innych kół, ale przede wszystkim możemy również integrować się, wymieniać doświadczeniami, wspólnie bawić, jak również przekazywać innym lokalną kulturę i tradycję. Kultura i tradycja dla Kół Gospodyń jest bardzo ważna. Lubimy promować lokalną kuchnię, obrzędowość i tradycje ludowe. Wójt Gminy, wychodząc naprzeciw naszym oczekiwaniom, wspiera nas i czynnie uczestniczy w takich wydarzeniach jak: Dożynki Parafialne, Jarmarki Wielkanocne i Bożonarodzeniowe, gdzie Koła Gospodyń mają możliwość nieodpłatnego wystawiania stoisk promocyjnych, a dodatkowo otrzymują środki na pokrycie kosztów produktów, przeznaczonych do degustacji. Daje nam to możliwość pochwalenia się swoimi umiejętnościami kulinarnymi. Dzięki wsparciu finansowemu lub zapewnieniu nam transportu, mamy możliwość wyjazdów na imprezy plenerowe. Są to wydarzenia powiatowe, takie jak m.in. gotowanie w Czerniewicach, Ostatki w Rokicinach, Noc Świętojańska w Tomaszowie, darcie pierza w Rzeczycy, Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich w Tomaszowie, miodobranie w Żelechlinku i wiele innych. Często też nasze Koła Gospodyń biorą udział w konkursach ogólnopolskich takich jak: Bitwa Regionów, Polska od Kuchni i tu też zawsze możemy liczyć na wsparcie Pana Wójta. Bardzo chętnie osobiście wspiera nas w realizacji wszystkich działań i przyjeżdża na wyżej wymienione wydarzenia. Jest to dla nas bardzo istotne, ponieważ czujemy się dzięki temu ważni dla naszego włodarza. Miło nam, że docenia zaangażowanie i pracę Kół, wkładaną w promocję Gminy Lubochnia. Jednym z największych wydarzeń kulturalnych w Gminie jest Lubocheński Festiwal Ubijania Masła. To czas szczególnej integracji pomiędzy Kołami Gospodyń Wiejskich w Gminie Lubochnia, a jej mieszkańcami.

Innowacyjność

Dzięki współpracy Pana Wójta z organizacjami pozarządowymi, Koła Gospodyń mają możliwość wzięcia udziału w innych ciekawych wydarzeniach. Niewątpliwie takim wydarzeniem jest coroczny pokaz mody ludowej, organizowany przez Stowarzyszenie Step by Step, gdzie Panie z Kół Gospodyń prezentują się na profesjonalnym wybiegu w strojach ludowych. Było to dla Kół niewątpliwie duże wyzwanie, ale jednocześnie ciekawe doświadczenie.

Kolejne istotne i innowacyjne wydarzenia, w których nieodpłatnie mogły wziąć udział Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Lubochnia to: Warsztaty Dzikiej Kuchni, przeprowadzone w Centrum Tradycji Kulinarnych w Małczu, gdzie Panie doskonality swoje umiejętności kulinarne, ale też Lubocheński Tydzień Kultury Ludowej, w trakcie którego odbyły się warsztaty, takie jak wicie wieńców dożynkowych, wykład na temat stroju ludowego, wicie wianków oraz warsztaty haftu i wycinanki regionalnej. Wszystkie te działania były również skierowane do Kół Gospodyń Wiejskich z terenów Gminy Lubochnia.

Opis planowanych działań w przyszłości na rzecz KGW:

Dzięki zaangażowaniu Wójta Gminy Lubochnia na jej terenie powstały miejsca, dzięki którym Koła Gospodyń mogą prowadzić zajęcia tematyczne, warsztaty krzewiące kulturę i obrzędowość naszego regionu. Koła Gospodyń chcą tworzyć wioski tematyczne, ścieżki edukacyjne. Dlatego właśnie w tym roku powstają miejsca takie jak: Edukacyjna Zielarska w Jasieniu, Owadzi Raj w Kochanowie. Miejsca te przystosowane będą do prowadzenia warsztatów tematycznych.