Samorządowiec Przyjazny KGW: Paweł Wójcik- Burmistrz Miasta i Gminy w Chmielniku

Samorządowcy

Opis zrealizowanych działań mających na celu wspieranie działalności KGW przez kandydata:

Koła Gospodyń Wiejskich należą obecnie do najdynamiczniej rozwijających się organizacji pozarządowych w Polsce. Działają one zasadniczo na obszarach wiejskich, choć zgodnie z prawem mogą działać także na terenie miast do 5 tys. mieszkańców, jak również na terenie sołectw miejskich. Rozwojowi ilościowemu organizacji powinien towarzyszyć także ich rozwój jakościowy – tworzenie nowych struktur, form współpracy, zrzeszeń i związków.

Działalność KGW doskonale integruje lokalne społeczności, a coraz więcej kobiet i mężczyzn włącza się w ich szeregi. Gospodynie organizują rozmaite inicjatywy promujące ich miejscową tradycję, kuchnię oraz twórczość artystyczną. KGW działają w bardzo wielu dziedzinach ważnych ze społecznego punktu widzenia. Podmioty te mają doświadczenie i wiedzę, jak wspólnie działać na rzecz rozwoju lokalnej społeczności oraz promować tradycje, kulturę i dziedzictwo wiejskie. KGW wpływa na kształtowanie pozytywnego wizerunku wsi oraz promuje wartości związane z tradycją i kulturą. Działa na rzecz integracji mieszkańców wsi, promując wzajemną pomoc, solidarność i współpracę. Organizuje różnego rodzaju warsztaty, szkolenia, spotkania i imprezy, które służą wymianie wiedzy i umiejętności. Nasze KGW realizują projekty edukacyjne, międzypokoleniowe, ekologiczne, kulinarne itp.

Najwięcej Kół Gospodyń Wiejskich zarejestrowanych w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z powiatu kieleckiego znajduje się w gminie Chmielnik. Samorząd Gminy Chmielnik mocno wspiera rozmaite przedsięwzięcia organizowane przez lokalne społeczności, w tym Koła Gospodyń Wiejskich. Gmina Chmielnik także sama wychodzi z różnymi inicjatywami realizowanymi na rzecz KGW ze swojego terenu. Poniżej przykłady działań na rzecz KGW z ostatnich lat:

  • Remonty, termomodernizacje, utrzymanie budynków świetlic wiejskich, wyposażanie świetlic na potrzeby prowadzenia działalności statutowej KGW (każde koło gospodyń ma w swojej miejscowości miejsce spotkań KGW na terenie gminy, działa 18, w tym zarejestrowanych w ARiMR jest 15).
  • Umożliwienie prezentacji i sprzedaży wyrobów KGW w Punkcie Informacji Turystycznej na chmielnickim rynku. Mogą one zaprezentować swój dorobek, wyjątkową kulturę oraz zwiększyć rozpoznawalność wśród szerokiego grona odbiorców.
  • Szkolenia specjalistyczne: Cykliczne szkolenia i warsztaty liderskie, tematyczne, organizowane w budynku Urzędu Miasta i Gminy w Chmielniku, m.in. z Pierwszym Urzędem Skarbowym dotyczącym sposobów rozliczania, Fundacją im. Stefana Artwińskiego dotyczącym wnioskowania do Nowego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, spotkanie z przedstawicielami Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, informowanie KGW o możliwościach wsparcia działalności z różnych programów.
  • Wsparcie w pisaniu, realizacji i rozliczaniu wniosków/projektów mających na celu pozyskanie środków finansowych na realizowane przez KGW projekty kulturalne, ekologiczne, integracyjne, sportowe, zakup strojów regionalnych, zakup sprzętu gastronomicznego czy doposażenie siedzib KGW w niezbędne do działania wyposażenie, poprzez zatrudnienie pracownika w Wydziale Rozwoju Gospodarczego (stanowisko ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi).
  • Zapewnienie transportu na wydarzenia promujące tradycję, lokalne zwyczaje, wydarzenia integrujące środowiska KGW z terenu województwa świętokrzyskiego.
  • Organizacja spotkań integrujących członków KGW m.in. kongresy KGW na terenie gminy Chmielnik, spotkania opłatkowe, spotkania choinkowe.
  • Wsparcie finansowe inicjatyw kultywujących lokalne tradycje.
  • Organizacja otwartego konkursu ofert na Mikrodotacje w ramach regrantingu w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych w gminie Chmielnik przez okres kilku lat (z tej formy wsparcia korzystały grupy nieformalne, inne organizacje pozarządowe, KGW).
  • W budynku UMIG w Chmielniku z inicjatywy Burmistrza Pawła Wójcika został uruchomiony Punkt Wsparcia Podatnika I Urzędu Skarbowego w Kielcach, z którego usług korzystają członkowie KGW.
  • W 2023 roku gmina Chmielnik zrealizowała projekt „Bezpieczna gmina. Przeciwdziałamy przyczynom przestępczości z KGW” w ramach realizacji zadań z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej Funduszu Sprawiedliwości. Na realizację tego zadania gmina Chmielnik otrzymała 20 000,00 zł, za które zostało zakupione wyposażenie dla ośmiu Kół Gospodyń Wiejskich, które wyraziły chęć udziału w projekcie.
  • Udział Burmistrza Miasta i Gminy Chmielnik Pawła Wójcika w Ogólnopolskich Targach Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO w Kielcach (2022r., 2023 r.). W 2023 roku Burmistrz był także prelegentem na targach w panelu dyskusyjnym na temat Nowego FIO.
  • Udział Burmistrza Miasta i Gminy Chmielnik Pawła Wójcika w szkoleniu dla członków KGW na temat wolontariatu (szkolenie organizowane przez Caritas Diecezji Kieleckiej w Chmielnickim Centrum Kultury) – wrzesień 2023 roku.
  • Coroczny udział Burmistrza Miasta i Gminy Chmielnik Pawła Wójcika w Jarmarku Świętokrzyskim” na Świętym Krzyżu razem z przedstawicielami KGW z terenu gminy Chmielnik.

Opis planowanych działań w przyszłości na rzecz KGW: W kolejnych latach planujemy kontynuować dotychczasowe działania poprzez organizację spotkań, szkoleń, pomocy w pozyskiwaniu środków zewnętrznych itp. W najbliższym czasie, 12 lutego, weźmiemy udział w wydarzeniu „Sieciowanie podmiotów ekonomii społecznej z terenu województwa świętokrzyskiego” organizowanym przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, oraz 19 lutego 2024 r. planowane jest spotkanie z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego Informacyjnego Funduszy Europejskich w ramach działania 9.6. FEŚ w Urzędzie Miasta i Gminy w Chmielniku.