Samorząd Przyjazny KGW: Gmina Rzgów

Samorządy

Wiele interesujących projektów, cyklicznych imprez i uroczystości, zaangażowanie społeczne oraz silne partnerstwo z samorządem od lat są mocną stroną działalności naszego KGW, które powstało w kwietniu 1948 roku i cały czas prowadzi nieprzerwaną działalność. Koło obecnie liczy 70 członkiń. Od dnia 23 lutego 2011 r. Koło posiada status prawny jako Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Sławsku. Od lat cenimy sobie współpracę z Wójtem Gminy Rzgów, Grzegorzem Matuszakiem, oraz Urzędem Gminy.

Gmina Rzgów szuka rozwiązań, które mają za zadanie wspierać wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich na naszym terenie, a jest ich 15. Wszystkie zasługują na to, żeby je tutaj wymienić:

  1. Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Rzgowie
  2. Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Sławsku
  3. Koło Gospodyń Wiejskich Osieczanki w Osieczy Pierwszej
  4. Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Zarzewie
  5. Koło Gospodyń Wiejskich w Witnicy
  6. Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Bożatkach
  7. Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Zarzewku
  8. Koło Gospodyń Wiejskich w Józefowie
  9. Koło Gospodyń Wiejskich w Brannie
  10. Koło Gospodyń Wiejskich w Osieczy Drugiej
  11. Koło Gospodyń Wiejskich “Świątniczanki” w Świątnikach
  12. Koło Gospodyń Wiejskich Grabienice
  13. Koło Gospodyń Wiejskich w Zastrużu “Zastrużanki”
  14. Koło Gospodyń Wiejskich u Zośki w Kowalewku
  15. Koło Gospodyń Wiejskich “Barłożanki” w Barłogach.

Koła Gospodyń Wiejskich dla władz samorządowych stanowią ważne wsparcie. Zajmują się promowaniem regionalnych kulinariów i lokalnego rękodzieła. Członkowie kół odtwarzają przepisy z przeszłości, często nowocześnie je modyfikując, wymieniają się posiadaną wiedzą i przepisami. Chętnie biorą udział w targach kulinarnych i konkursach kół gospodyń, zajmując często wysokie miejsca, co daje satysfakcję i motywuje do dalszej pracy.

Ze strony Urzędu Gminy w Rzgowie możemy liczyć na pomoc merytoryczną przy wypełnianiu wniosków, zgłoszeń do konkursów, organizację dojazdów na konkursy, a także pomoc finansową. Pozyskiwane są środki, które wspierają działalność KGW. Dzięki czemu nasze Koła są coraz bardziej samodzielne i wyposażone w sprzęt kuchenny, stoły, ławki, zastawy stołowe, namioty, projektory, sprzęt komputerowy. Wszystko to powoduje, że wzrasta atrakcyjność organizowanych spotkań i uroczystości, co pozytywnie przyczynia się do poprawy jakości życia mieszkańców.

My – Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich ze Sławska bardzo cenimy sobie współpracę z Gminą Rzgów. Zawsze możemy liczyć na Pana Wójta czy pracowników Urzędu. Wiele imprez organizowanych przez Gminę Rzgów odbywa się przy współpracy z naszymi KGW. Są to między innymi Wielkanoc i Wigilia w Domu Kultury w Kowalewku, gdzie znajduje się Izba Pamięci Zofii Urbanowskiej – polskiej publicystki i pisarki. Tam podczas uroczystości przedświątecznych prezentujemy swoje tradycyjne potrawy kulinarne i ozdoby świąteczne. Dni Gminy Rzgów podczas których mamy możliwość zaprezentowania swoich stoisk kulinarnych i tutaj zawsze mamy wsparcie finansowe ze strony samorządu. Cykliczną, piękną uroczystością są dożynki gminno parafialne, a każdego roku jedno z Kół Gospodyń Wiejskich (wybór odbywa się poprzez losowanie) reprezentuje Gminę na dożynkach powiatowych, gdzie już kilkakrotnie zajęłyśmy wysokie pozycje, np. I miejsce w konkursie na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” podczas Dożynek Powiatowych w Wilczynie, II miejsce w konkursie na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy” podczas Dożynek Wojewódzko Archidiecezjalnych w Buku, II miejsce podczas Dożynek Wojewódzkich w Gnieźnie. Członkinie KGW wykazują przy tym wiele inwencji i zapału, aby z roku na rok zaprezentować piękniejszy wieniec dożynkowy. Co roku odbywają się także: dzień dziecka, dzień kobiet, pikniki rodzinne, warsztaty kulinarne, Panie wykonują kotyliony na obchody święta 11 listopada, noc świętojańska, świąteczne kolędowanie. W ostatnim czasie Gmina pozyskała środki finansowe dzięki którym nasze KGW mogły zrealizować cykl spotkań pod hasłem „Przeciwdziałanie przyczynom przestępczości “, co przyciągnęło bardzo dużą grupę lokalnej społeczności. Były to spotkania z Policjantami, przedstawicielami Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Samorządowcami, które miały na celu zwrócenie szczególnej uwagi na kradzieże i przestępstwa w internecie. Dzięki wsparciu merytorycznemu Gminy KGW otrzymały dofinansowania z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy Lasów Państwowych.

Każde Koło Gospodyń może liczyć na pomoc ze strony Gminy Rzgów i Władz Gminy. My jako KGW jesteśmy obecni w życiu społecznym i kulturalnym naszych Mieszkańców, a dzięki współpracy z Gminą mamy więcej możliwości rozwoju. Gmina jest koordynatorem wielu działań, które potem przekładają się na osiągane sukcesy przez KGW. Członkinie Kół ze swoimi potrawami biorą udział w licznych festiwalach i imprezach kulinarnych na szczeblu lokalnym, powiatowym i wojewódzkim: Bitwa Regionów, Polska od Kuchni, Przysmaki z Wielkopolskich Sadów, Skarby Wielkopolskiej Spiżarni, konkurs Tarcia Chrzanu, konkurs kulinarny Smaki LGD, Konkurs na największą wielkopolską pyrę oraz potrawę z pyry, Jarmark Bożonarodzeniowy – finał konkursu Wielkopolskie Smaki Wigilijne. Odnosimy wiele sukcesów, również na ponadlokalnym poziomie, czego dowodem jest dokumentacja fotograficzna dołączona do wniosku.

Możemy śmiało powiedzieć, że współpraca z Gminą Rzgów układa nam się bardzo pozytywnie. Gmina zawsze wychodzi nam naprzeciw i zawsze możemy liczyć na pomoc ze strony samorządu. Wójt Gminy jest obecny na uroczystościach przez nas organizowanych, wspiera nas swoją obecnością podczas konkursów. My w ten sposób czujemy się doceniani i chcemy się rozwijać, po to żeby naszym mieszkańcom żyło się lepiej.

Opis planowanych działań w przyszłości na rzecz KGW:

W ostatnich latach nastąpił wzrost aktywności Kół Gospodyń Wiejskich. Coraz częściej zakładane są nowe lub reaktywowane stare Koła. Kobiety wiejskie czynią to, gdyż zauważają dorobek kulturowy i społeczny swoich matek i babć oraz mają na uwadze zwiększone możliwości odnowy wsi i aktywizacji społeczeństwa wiejskiego. Koła Gospodyń Wiejskich wnoszą duży wkład w poprawę warunków życia na wsi, a przede wszystkim w społeczny rozwój wsi oraz w aktywizację lokalnej społeczności.

Założone cele w ostatnich latach zostały zrealizowane, a ich realizacja integruje naszą społeczność, zwiększa jej aktywność i inspiruje mieszkańców do udziału w imprezach i spotkaniach o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, sportowym, ekologicznym i turystycznym. Współpraca pozwala skuteczniej i efektywniej działać na rzecz rozwoju społeczno-ekonomicznego gminy, poprawia warunki i jakość życia mieszkańców.

W przyszłości planujemy nadal dostrzegać ważną rolę, jaką pełnią KGW w życiu mieszkańców wsi. Pozyskiwać dodatkowe środki na działalność i rozwój naszych Kół Gospodyń Wiejskich i wspierać je w każdej sferze ich działalności. Kierunkiem działań na przyszłość będzie troska o poprawę warunków życia na wsi, integracja społeczna, tradycja oraz wsparcie finansowe, które daje większe możliwości rozwoju dla KGW.

Chcemy nadal polegać na naszych KGW, integrować się, współpracować, rozwijać i zaskakiwać swoich mieszkańców nowymi pomysłami. Naszymi planami na przyszłość jest promowanie naszej Gminy oraz przekazywanie młodszemu pokoleniu naszych regionalnych tradycji. Ważna jest też edukacja i wymiana umiejętności, dlatego chcemy, żeby jeszcze częściej się spotykać, organizować warsztaty, szkolenia i inne formy edukacji powiązane z tak ważną kwestią, jaką jest promocja zdrowego stylu życia. I właśnie zdrowy styl życia będzie takim priorytetowym planem, który chcemy zaszczepiać wśród członkiń KGW i naszych Mieszkańców na przyszłość.