Samorząd Przyjazny KGW: Gmina Miejsce Piastowe

Samorządy

Gmina Miejsce Piastowe wspiera Koła Gospodyń Wiejskich na wiele sposobów. Dzięki tej współpracy KGW z terenu gminy ciągle się rozwijają, promując swoją działalność, lokalne produkty, tradycje, oraz integrują się ze społecznością swojej miejscowości i całej gminy. Działania wspierające KGW przez Gminę Miejsce Piastowe:

pozyskiwanie dofinansowań na rozwój KGW. Dzięki zewnętrznym środkom finansowym zrealizowaliśmy m.in.

warsztaty kulinarne pn. „Tradycyjne smaki – promocja potraw z terenu Gminy Miejsce Piastowe”, po warsztatach wydana została książka z tradycyjnymi przepisami Gospodyń z Gminy Miejsce Piastowe.

– konkurs dedykowany KGW z Gminy Miejsce Piastowe podczas międzynarodowej, cyklicznej imprezy ,,Wiele kultur jedno miejsce. Od Kłajpedy po Saloniki” – tematem imprezy co roku, jest państwo znajdujące się na trasie Via Carpatia. Konkurs polega na odtworzeniu najlepszej zagranicznej potrawy państwa, które jest tematem przewodnim imprezy. Dzięki temu, gospodynie z Gminy miały możliwość spotkać się z kulinarnymi autorytetami tj. Chef Lorek – pochodzący z Rumunii finalista programu Master Chef, Szef Kuchni Jacek Świerk, Teofilos Vafidis – grecki restaurator, osobowość telewizyjna. Podczas imprez kucharze mieli swoje pokazy kulinarne, co stanowiło dla naszych gospodyń cenną lekcję oraz było źródłem inspiracji i nowych umiejętności. Podczas konkursu uczestniczki w ramach nagród otrzymały sprzęt kuchenny m.in. blender, mikser, maszynkę do mięsa, robot planetarny itp.

– wycieczka Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Miejsce Piastowe do tłoczni i i pijalni Maurera w Gminie Łącko, produkującej z owoców i warzyw min. ekologiczne soki, wina, cydry czy też okowity. Gospodynie dowiedziały się jak przebiega proces powstawania tych ekologicznych wyrobów – od momentu zbioru owoców/ warzyw do końcowej pasteryzacji. Podczas spotkań integracyjnych członkinie wymieniają się przepisami, pomysłami i sposobami na przeróżne potrawy inspirując się nawzajem.

Zachęcamy KGW do czynnego udziału w licznych imprezach organizowanych przez Gminę Miejsce Piastowe. Gospodynie chętnie przygotowują potrawy i angażują się w organizację wydarzeń. Dzięki temu, uczestnicy imprez mogą spróbować lokalnych potraw, wypieków, smakołyków a nawet nalewek wykonanych przez gospodynie. Oprócz tego, KGW będące wizytówką tradycji i regionalnego dziedzictwa Gminy Miejsce Piastowe w barwnych ludowych strojach, kultywują lokalne obrzędy i są nieodłączną częścią wiejskich wydarzeń np. Dożynek.

Koła Gospodyń Wiejskich mają możliwość sprzedawać swoje wyroby, wypieki czy smakołyki podczas kiermaszów, jarmarków organizowanych przez Gminę Miejsce Piastowe. Promujemy działalność KGW. W 2023 roku Gospodynie z KGW Wrocanka wzięły udział w dorocznej konferencji Narodowego Instytutu Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego prezentując swoje wypieki i przekąski przed całą Polską.

Remontujemy pomieszczenia Domów Ludowych, w których KGW przyrządzają posiłki podczas ważnych imprez, wydarzeń, spotkań.

W czasie wybuchu wojny w Ukrainie, Koła Gospodyń Wiejskich czynnie angażowały się w działalność charytatywną przygotowując posiłki dla uchodźców na granicy polsko- ukraińskiej. Wspierające działania Gminy Miejsce Piastowe polegały na nagłaśnianiu akcji oraz zbiórce żywności, z której przygotowywane były dania i przekąski.

Każdego roku wpieramy działalność organizacji pozarządowych poprzez dofinansowanie ich działalności.

Opis planowanych działań w przyszłości na rzecz KGW:

W przyszłości planowane są liczne działania, mające na celu wspierać Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Miejsce Piastowe. Nasza praca w dalszym ciągu skierowana będzie na pozyskiwanie środków zewnętrznych, które dają liczne możliwości rozwoju. Wśród planowanych działań znalazły się m.in.:

-organizacja warsztatów z zakresu pieczenia chleba przy zaangażowaniu piekarni z Gminy Miejsce Piastowe;

-szkolenia z zakresu pozyskiwania dofinansowań na działalność KGW, prowadzenia Social Mediów zachęcanie do promowania swojej działalności, dzielenie się na Social Media przepisami, tradycją, zwyczajami w postaci np. rolek, postów, krótkich filmików; organizacja konkursu na wieniec dożynkowy, kontynuacja konkursów na najlepszą

-zagraniczną potrawę podczas międzynarodowej imprezy „Wiele Kultur jedno miejsce. Od Kłajpedy po Saloniki”, organizacja imprez, konkurencji, wycieczek mających na celu rozwój kulinarny gospodyń oraz ich integrację;

-organizacja warsztatów cukierniczych, zdobienia ciast, tortów, warsztaty wikliniarskie. otwarcie miejsca do handlu płodami rolnymi w Rogach (w trakcie budowy, planowane zakończenie prac planujemy na maj 2024) gdzie KGW będą mogły sprzedawać swoje wyroby, wypieki, ciasta itp.