Opis zrealizowanych działań mających na celu wspieranie działalności KGW przez kandydata:
Historia działalności Kół Gospodyń Wiejskich na terenie gminy Lubawa jest bardzo długa, w 2022 roku swoje 65-lecie świętowało najstarsze Koło funkcjonujące na terenie gminy.
Gmina Lubawa jest samorządem, który od kilkunastu lat wspiera rozwój oraz działania związane z aktywizacją Kół Gospodyń Wiejskich. Do roku 2021 na terenie gminy funkcjonowało 10 Kół, w 2022 roku powstały kolejne 2 Koła, a w 2023 roku kolejne 2 organizacje. W chwili obecnej na terenie gminy funkcjonuje 14 Kół w miejscowościach: Rumienica, Szczepankowo, Sampława, Łążek, Gutowo, Rożental, Kazanice, Prątnica, Tuszewo, Wałdyki, Łążyn, Byszwałd, Omule i Grabowo. Koła zrzeszają ponad 400 osób, co stanowi 4% całej populacji gminy Lubawa oraz 10,2% kobiet w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym.
Głównym zadaniem Kół Gospodyń Wiejskich, jest aktywizacja społeczna ich członków oraz integracja ze społecznością lokalną. Wśród działań realizowanych we współpracy gminy z Kołami Gospodyń Wiejskich lub na ich rzecz znalazły się:
1. Forum Aktywnych Kobiet – od 2017 roku wydarzenie organizowane cyklicznie, w 2023r. zmieniono nazwę na: „Wiosna z Kołami Gospodyń Wiejskich”. Wydarzenie było okazją do promowania postaw kobiet aktywnych, otwartych i zaangażowanych, którym na sercu leży dobro środowiska lokalnego. Podczas pierwszego dnia, panie brały udział w warsztatach pieczenia chleba i wyrobu domowego smalcu oraz warsztatach wypieku domowych wyrobów cukierniczych. Drugiego dnia podczas konferencji zaprezentowana została działalność kobiet w gminie Lubawa w różnych sferach aktywności, w tym działalności społecznej i artystycznej. To wydarzenie społeczne o charakterze integracyjnym, upowszechniające aktywność kobiet na obszarach wiejskich, w którym co roku udział brało ponad 200 aktywnych mieszkanek gminy, w tym przedstawicielki klubów seniora, kół gospodyń wiejskich oraz sołtyski, radne i liderki społeczne.
2. Noc Świętojańska – plenerowe spotkanie o charakterze integracyjnym dla przedstawicielek Kół działających na terenie gminy, organizowane cyklicznie, w którym udział bierze ok. 200 osób. Mające na celu kultywowanie tradycji, integrację oraz wymianę doświadczeń. W trakcie wydarzenia organizowany jest konkurs na „Świętojańskie Wianki” podczas którego wybierany jest najpiękniejszy wianek wykonany przez KGW, dodatkowo wszystkie uczestniczki przyjeżdżają na wydarzenie w własnoręcznie przygotowanych wiankach z polnych kwiatów, kolejnym punktem spotkania jest przemarsz nad staw i puszczanie wianków na wodę.
3. Konkurs Kulinarny „Kuchnia Ziemi Lubawskiej” – jest konkursem kulinarnym organizowanym cyklicznie podczas Dożynek Gminnych jest Konkurs „Kuchnia Ziemi Lubawskiej”, w którym licznie udział biorą działające na terenie gminy Koła. Celem konkursu jest: promowanie wizerunku kuchni lokalnej, aktywizacja społeczności lokalnej oraz promowanie społecznej aktywności mieszkańców wsi, prezentacja autorskich potraw i umiejętności kulinarnych oraz wymiana doświadczeń i przepisów kulinarnych.
4. Andrzejki Kół Gospodyń Wiejskich – spotkanie integracyjne dla członkiń Kół Gospodyń Wiejskich, o charakterze integracyjnym, organizowane cyklicznie. Mające na celu wymianę doświadczeń oraz kultywowanie tradycji. W spotkaniu udział brało ok. 120 osób. Podczas spotkania organizowane są zabawy, wróżby i konkursy andrzejkowe.
5. Warsztaty i wyjazdy integracyjne – aby uatrakcyjnić ofertę skierowaną do Kół Gospodyń Wiejskich w gminie Lubawa organizowane są różnego rodzaju warsztaty skierowane do Kół. Odbyły się m.in.: warsztaty artystyczne, florystyczne, szydełkowe i makramy, ze środków własnych lub pozyskanych dotacji. Ponadto organizowane są także zajęcia kulinarne, w ramach których Koła włączają się w organizację lokalnych imprezy (m.in. przygotowanie stoiska z chlebem i domowymi wypiekami na konferencję noworoczną, przygotowywanie regionalnych potraw i wypieków podczas Dożynek Gminnych) oraz warsztaty dotyczące prowadzenia księgowości w KGW. Dla uczestniczek KGW organizowane są także wyjazdy integracyjne i krajoznawcze.
6. Warsztaty międzypokoleniowe – Koła Gospodyń Wiejskich to organizacje, które szczególną uwagę przykładają do kultywowania tradycji regionalnych, w związku z tym współpracują ze szkołami i placówkami wsparcia dziennego działającymi na terenie gminy współorganizując międzypokoleniowe zajęcia kulinarne mające na celu przekazanie młodemu pokoleniu regionalnych tradycji kulinarnych (Międzypokoleniowe Warsztaty Pierniczkowe; Kołami Gospodyń Wiejskich, Tłusty Czwartek z KGW);
7. Projekty i pozyskiwanie funduszy – działania, których odbiorcami są członkinie Kół Gospodyń Wiejskich finansowane są ze środków własnych gminy oraz pozyskanych grantów i dotacji. Samorząd gminy Lubawa wnioskuje o środki m.in. do Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, który jest organizatorem konkursu „Granty Marszałka dla Kół Gospodyń Wiejskich”. Z uzyskanych środków zrealizowane zostały następujące projekty:
• Projekt „AKCJA – KREACJA Z KOŁAMI GOSPODYŃ WIEJSKICH”
Jesienią 2023 roku na terenie Gminy Lubawa realizowane było przedsięwzięcie kulturalno edukacyjne pn.: “Akcja – Kreacja z Kołami Gospodyń Wiejskich”. W ramach działania odbył się cykl warsztatów: szycia strojów folklorystycznych, artystyczne z tworzenia wianków i biżuterii oraz spotkanie podsumowujące będące okazją do zaprezentowania efektów warsztatów i wymiany doświadczeń pomiędzy członkiniami KGW.
• Projekt „WIOSNA Z KOŁAMI GOSPODYŃ WIEJSKICH”
Wiosną 2023r. odbyło się wydarzenie pn.: “Wiosna z Kołami Gospodyń Wiejskich”. Skierowane było do uczestniczek Kół Gospodyń Wiejskich funkcjonujących na terenie gminy Lubawa. W ramach Wiosny z Kołami Gospodyń Wiejskich zorganizowany został cykl warsztatów: warsztaty Decoupage 3D, warsztaty Makramy, warsztaty Las w słoiku, warsztaty szydełkowe, warsztaty Motania Lalek oraz warsztaty kulinarne. Zwieńczeniem wydarzenia było spotkanie podsumowujące dla wszystkich uczestników warsztatów.
• Projekt „Rozwój i Promocja Koła Gospodyń Wiejskich „Prątniczanki”- w 2023r. realizowany był projekt ze środków Urzędu Marszałkowskiego, w ramach grantu zakupione zostały stroje folklorystyczne dla uczestniczek oraz pawilon ogrodowy. Ponadto w ramach projektu zorganizowane zostały międzypokoleniowe warsztaty kulinarne „Rodzina od kuchni”;
• Projekt „TWÓRCZY LISTOPAD Z KOŁAMI GOSPODYŃ WIEJSKICH”
Jesienią 2022r. odbyło się przedsięwzięcie pod nazwą „Twórczy Listopad z Kłami Gospodyń Wiejskich”, w ramach którego zorganizowany został dwudniowy cykl warsztatów (carving, ziołolecznictwo, florystyczne, kosmetyki naturalne, kulinarne) oraz spotkanie podsumowujące wydarzenie, które było okazją do zaprezentowania efektów warsztatów oraz integracji uczestników.
Ponadto gmina wspiera i motywuje KGW do udziału w konkursach o zasięgu lokalnym, regionalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Pomocą jest także wsparcie merytoryczne pracowników działu Aktywnej Integracji, Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Lubawa oraz wsparcie finansowe na realizację zadań i innych działań związanych z rozwojem KGW oraz promocją regionu.