Opis zrealizowanych działań mających na celu wspieranie działalności KGW przez kandydata:
Jeszcze dwa lata temu było ich dziesięć, a teraz jest 15. W gminie Rzekuń przybywa kół gospodyń wiejskich. Najstarsze KGW mają kilkanaście lat, a najmłodsze zaledwie kilka miesięcy. Członkowie kół chcą się spotykać i realizować ciekawe pomysły, których im nie brakuje. Prowadzą różnorodną działalność, a efekty na przykład twórczości rękodzielniczej, prezentują na wielu imprezach nie tylko o zasięgu lokalnym. W tych działaniach wspiera ich Wójt Gminy Rzekuń Bartosz Podolak, który pomaga kołom zarówno finansowo, jak i przy organizacji ciekawych inicjatyw dla mieszkańców.
- Pełne radości i atrakcji – tak można podsumować ferie zimowe, które od 15 do 19 stycznia 2024 r. odbywały się w remizie – świetlicy w Rozworach. Zajęcia prowadzone były przez animatorki, a ich organizatorem było Koło Gospodyń Wiejskich z tej miejscowości.
Inicjatywę wsparł finansowo Wójt Gminy Rzekuń. Uczestnicy ferii brali udział w grach integracyjnych. Wśród nich królowały nie tylko planszówki, ale również znane i lubiane wyliczanki, czy zajęcia ruchowe z chustą animacyjną. Mali artyści mogli wykazać się talentem podczas warsztatów plastycznych, a fani teatru zgłębić tajniki tworzenia kukiełek oraz pisania scenariusza. Finałem była prezentacja wyjątkowego teatru lalek. Prawdziwą gratką dla najmłodszych był dzień na sportowo, gdzie dzieci – w duchu fair play – rywalizowały ze sobą w ciekawych konkurencjach gimnastycznych. Z kolei w przerwach na odpoczynek lepiły zimowy świat z masy solnej oraz tworzyły piaskowo-kamienną mozaikę w pudełeczkach. Feriom towarzyszyły liczne konkursy. Każdego dnia na dzieci czekały też słodkie i owocowe przekąski. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali dyplomy oraz upominki, które wręczyli im: Wójt Gminy Rzekuń Pan Bartosz Podolak oraz radna gminy Pani Łucja Łada.
Kilkudniowe zajęcia dla maluchów i nieco starszych dzieci zorganizowało m.in. Koło Gospodyń Wiejskich Daniszewiacy. Wójt Gminy Rzekuń wsparł finansowo całe wydarzenie oraz sfinansował nagrody rzeczowe. Bezpłatnie udostępnił również autobus szkolny na potrzeby dzieci uczestniczących w inicjatywie. Ferie w tej miejscowości rozpoczęły się od przygody w indiańskiej wiosce, która powstała w świetlicy wiejskiej. Najmłodsi z własnoręcznie wykonanymi pióropuszami uczestniczyli w licznych grach i zabawach integracyjnych. Wykazywali się też talentem podczas rysowania i kolorowania namiotów tipi oraz tworzenia biżuterii dla swoich kochanych babć. Kolejny dzień Daniszewiacy spędzili bardzo aktywnie. Były łyżwy, kręgle i zabawy ruchowe. Wiele frajdy sprawiła dzieciom wizyta na ostrołęckim lodowisku. Wśród nich znaleźli się zarówno zaawansowani łyżwiarze, jak i amatorzy, którzy jednak na tafli lodu wykazali się ogromną odwagą. Wszystkim towarzyszył uśmiech oraz dobry humor. Po łyżwiarskiej przygodzie przyszedł czas na zabawę podczas gry w kręgle. Dzień zakończył się wspólnym ogniskiem z kiełbaskami i pysznym rosołkiem. Na deser nie mogło zabraknąć gorącej czekolady, popcornu i seansu filmowego. Kolejne dni upłynęły maluchom na wyjątkowym kuligu. Sanki, śnieg pokrywający wszystko dookoła oraz wyjątkowa atmosfera – była to bez wątpienia ogromna atrakcja dla fanów zimowego szaleństwa. Nie zabrakło też wycieczki do Łomży, gdzie młodzi podróżnicy odwiedzili kino Millenium i obejrzeli bajkę „Wyfrunięci”. Następnie udali się do restauracji McDonald’s. Ferie zakończył bal karnawałowy pn. „Kraina Baśni”. Dzieciaki same przygotowały maski oraz wyjątkowy zamek. Po wspólnym obiedzie uczestnicy imprezy wskoczyli w barwne stroje i przystąpili do zabawy. Były tańce, konkursy i paczki od Świętego Mikołaja.
Impreza pn. „Patriotyzm Naszej Gminy w Pieśniach i Wierszach” zorganizowana została przez KGW BOROWIKI w Borawie. Wójt Gminy Rzekuń wsparł finansowo inicjatywę, której celem było integracja KGW z terenu gminy. Zaproszeni uczestnicy wykonywali najpiękniejsze pieśni i wiersze żołnierskie z patriotycznym przesłaniem.
II Przegląd Pieśni Pogrzebowych odbył się w Zabielu. Nagrody dla uczestników przedsięwzięcia ufundował Wójt Gminy Rzekuń Bartosz Podolak. W festiwalu wzięły udział: KGW Kamianka, Koło Gospodyń Wiejskich Zabiele, Klub Seniora Borawe, Klub Seniora Laskowiec, Koło Gospodyń Wiejskich Gąsewo, Koło Gospodyń Wiejskich Czamia Kadzidlańska, Koło Gospodyń Wiejskich Przedświt, Koło Gospodyń Wiejskich Krobia, Koło Gospodyń Wiejskich Serafino oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Pierożanki” z Żabina. W świetlicy w Zabielu rozbrzmiały takie pieśni jak: „Zapada zmrok”, „Zmarł człowiecze”, „Wiele jest w życiu dróg”, „Już opuściłeś ziemską dolinę”, „Pij ten kielich”, „Zrób jej, Matko, zrób” czy „Ostatni dzwon.” Na zakończenie wszystkie zespoły otrzymały upominki, a także wzięły udział we wspólnej biesiadzie.
W miejscowości Kamianka rozegrany został Turniej Dzikich Drużyn w piłce nożnej. W zmaganiach wzięło udział 10 zespołów. Organizatorem imprezy było KGW w Kamiance. Puchary, medale oraz nagrody ufundowane zostały przez Wójta Gminy Rzekuń Bartosza Podolaka. Wśród uczestników zawodów byli: Agromer Trynosy AS, Maciorka, Królewscy, Lubo Ponton, Lech Lelis, Czarnowiec.pl, Perła Antonie, Murzynatorzy, Inter Kamianka, Fundzone Paintball Olszewka. Amatorskie drużyny składały się z 7 zawodników (6 w polu + bramkarz). Sportowa impreza była doskonałą okazją do pokazania swoich umiejętności i rywalizacji z innymi zespołami. O pyszne przekąski w przerwie rozgrywek zadbało Koło Gospodyń Wiejskich Kamianka.
Potańcówkę jak za PRL-u zorganizowało Koło Gospodyń Wiejskich w Dzbeninie. Oprawę muzyczną sfinansował Wójt Gminy Rzekuń Bartosz Podolak. Impreza przygotowana była w absolutnie najdrobniejszych szczegółach. PRL-owskie plakaty zdobiły cały teren, na wejściu dostawało się… kartkę na jedzenie. Oprócz kartek, był też specjalnie przygotowany “pokój”: kącik do zdjęć z dwoma fotelami ucharakteryzowanymi na czasy PRL (obowiązkowo z charakterystycznym dywanem!). Zorganizowano też konkursy czy quizy – z czternastoma trudnymi pytaniami.
Podczas corocznej imprezy „Świniakontra Dzik” włodarz Gminy Rzekuń funduje nagrody rzeczowe w konkursie kulinarnym zorganizowanym dla Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Rzekuń. W 2023 roku do 10 organizacji trafiły profesjonalne kociołki do zupy.
Wójt Gminy Rzekuń ufundował nagrody i upominki dla dzieci i młodzieży biorącej udział w konkursach i zabawach zorganizowanych podczas Dni Czarnowca i obchodów 610-lecia wsi. Organizatorem wydarzenia było Koło Gospodyń Wiejskich „Czarna Owca” z Czarnowca.
Wójt Gminy Rzekuń wsparł Koło Gospodyń Wiejskich w Przytułach Starych. Organizacja dzięki otrzymanym środkom zakupiła namiot imprezowy, który KGW wykorzystuje podczas wydarzeń kulturalnych, sportowych, itp. Koło otrzymało od włodarza również termos oraz podgrzewacz, które służą dalszej pracy KGW.
W Borawie odbyło się spotkanie z udziałem seniorów zorganizowane przez Koło Gospodyń Wiejskich. Gospodynie zaprosiły osoby starsze ze swojej miejscowości na wspólne biesiadowanie. Imprezę wsparł włodarz gminy Rzekuń Bartosz Podolak. Celem inicjatywy było przeciwdziałanie samotności seniorów poprzez zaproszenie ich do wspólnego stołu. Przedsięwzięcie miało zachęcić osoby starsze do wyjścia z domu i spędzenia czasu z innymi ludźmi.
We wszystkich opisanych wyżej wydarzeniach uczestniczył osobiście wójt gminy Rzekuń Bartosz Podolak, a także promował je na swoim profilu facebookowym. Uczestniczy również osobiście w spotkaniach inaugurujących powołanie nowych KGW na terenie gminy Rzekuń.
Kadencja wójta Bartosza Podolaka jest okresem aktywizacji społecznej. W tym okresie na terenie gminy Rzekuń chętnie powstają Koła Gospodyń Wiejskich i Kluby Seniora.
Organizowane są wycieczki krajoznawcze, warsztaty rękodzieła, zajęcia ruchowe, spotkania przy muzyce, czy konkursy artystyczne. Włodarz nawiązał i kontynuuje owocną współpracę z gminami powiatu ostrołęckiego oraz Miastem Ostrołęka. Wspiera działalność KGW, stowarzyszeń i inicjatywy lokalne.