Opis zrealizowanych działań mających na celu wspieranie działalności KGW przez kandydata:
Na terenie Gminy Gniewkowo działa 11 kół gospodyń wiejskich . W ostatnich latach dzięki zacieśnieniu współpracy z lokalnym samorządem znacznie ożywiły swoją działalność. Burmistrz ustanowił w Urzędzie Miejskim w Gniewkowie osobę odpowiedzialną za współprace z kołami gospodyń wiejskich. Dzięki temu są one na bieżąco informowane o wszelkich, kierowanych do nich inicjatywach zarówno o zasięgu gminnym, jak i ponadlokalnym – powiatowym, wojewódzkim, a nawet krajowym.
Dzięki wsparciu finansowemu i logistycznemu ze strony Burmistrza, koła mają szansę uczestniczenia w różnego typu prezentacjach i konkursach, najczęściej kulinarnych, bez ponoszenia ze swojej strony jakichkolwiek kosztów. Zapraszane są przez Burmistrza do udziału w jarmarkach świątecznych, dożynkach i innych wydarzeniach, podczas których mają możliwość zaprezentowania i sprzedaży samodzielnie przygotowanych potraw lokalnej kuchni. Udział w tych imprezach jest zawsze dla kół nieodpłatny, a pozyskiwane ze sprzedaży środki finansowe przeznaczają na zakup sprzętu i wyposażenia niezbędnego do dalszej działalności.
Burmistrz Gniewkowo dokłada wszelkich starań, by aktywizować i pobudzać do podejmowania różnorodnych inicjatyw mieszkańców środowisk wiejskich. Za zadanie priorytetowe uznał stworzenie w każdym sołectwie nie tylko miejsca spotkań dla mieszkańców, ale także warunków do działalności kół gospodyń wiejskich . W tym celu na bieżąco są remontowane i doposażone świetlice wiejskie, w których KGW znajdują swoje siedziby. Tylko w ostatnim roku kapitalny remont przeszły trzy świetlice wiejskie – w Żyrosławicach, w Murzynku i we Wielowsi. W dwóch z nich (Wielowieś i Żyrosławice), dwa koła reaktywowały swoją działalność, która zawieszona była czasowo ze względu na brak odpowiednich warunków do funkcjonowania. Od początku kadencji wyremontowane zostały także świetlice w Szpitalu, w Suchatówce i Zajezierzu. W Markowie przy rewitalizacji Parku doposażono także świetlicę co znacząco wpłynęło na ożywienie wsi. Dodatkowo zrewitalizowano i doposażono świetlicę w Szadłowicach. Powstała także nowa świetlica wiejska w Kaczkowie, która już stała się inspiracją do spotkań kobiet wiejskich, podczas których powstała inicjatywa stworzenia kolejnego KGW na terenie naszej gminy.
Koła na zaproszenie Burmistrza Gniewkowa, corocznie uczestniczą tez w przygotowaniach i obchodach Gminnego Święta Plonów. Tworzą tradycyjne dekoracje dożynkowe, przygotowują prezentacje zebranych plonów z pól, ogrodów i sadów, wyplatają wieńce, z podczas uroczystości serwują zaproszonym gościom i mieszkańcom samodzielnie przygotowane potrawy kuchni regionalnej. Zebrane podczas dożynek środki finansowe przeznaczają na doposażenie w sprzęty kuchenne świetlic wiejskich, w których prowadzą swoją działalność, ale także na inne cele takie jak np. wycieczki integrujące społeczność wiejską, festyny dla dzieci, czy też wiejskie zabawy taneczne. Ponadto Burmistrz nagradza koła za przygotowanie najciekawszej potrawy dożynkowej przekazując im najczęściej vouchery na zakupy dowolnie wybranych sprzętów i wyposażenia. Burmistrz Gniewkowa udziela kołom wsparcie w procesie aplikowania o środki finansowe ze źródeł zewnętrznych. Upoważniony pracownik pomaga wypełniać wnioski, służy wsparciem merytorycznym i pomocą techniczną. Ostatnim takim złożonym i pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem był wniosek do Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie z pomocy postpenitencjarnej udało się pozyskać
dofinansowanie na sprzęt dla 4 kół z naszej Gminy. Dzięki wyodrębnieniu przez Burmistrza Gniewkowa z budżetu gminy funduszu sołeckiego, koła gospodyń mają szanse na uzyskanie wsparcia finansowego dla swojej działalności również z tego źródła. Koła ściśle współpracują z Radami Sołeckimi włączając się aktywnie w organizacje wszystkich imprez i uroczystości środowiskowych. Szczególną aktywność w tym zakresie wykazuje KGW z Suchatówki, które jest współorganizatorem wielu imprez o zasięgu gminnym, a nawet regionalnym.