Samorząd Przyjazny KGW: Gmina Wola Krzysztoporska

Samorządy

Opis zrealizowanych działań mających na celu wspieranie działalności KGW przez kandydata:

Na terenie gminy Wola Krzysztoporska działają 34 Koła Gospodyń Wiejskich i Koło 50 Plus działające przy Gminnym Ośrodku Kultury. To absolutny rekord, jeśli chodzi o liczbę kół na terenie powiatu piotrkowskiego (województwo łódzkie). Ta liczba to wynik doskonałej współpracy lokalnego środowiska z samorządem gminnym. Prawdziwa reaktywacja działalności KGW na terenie gminy Wola Krzysztoporska rozpoczęła się w roku 2002, kiedy wójtem gminy został obecny włodarz Roman Drozdek. Wówczas pobudzenie działalności kół stało się priorytetem nowych władz samorządowych. A rozpoczęto od tego, by nowo tworzonym i reaktywowanym kołom zapewnić miejsce, w którym mogą prowadzić swoją działalność. Na przestrzeni dwóch dekad wybudowano lub zmodernizowano aż 27 Domów Ludowych, w których kwitnie działalność tych stowarzyszeń. Samorząd przeznaczył na owe remonty miliony złotych. To dało prawdziwy impuls do rozwoju, a warsztaty, pikniki, dożynki gminne, szkolenia odbywają się w różnych miejscowościach, nie koncentrując się tylko na stolicy gminy.
W tej chwili w KGW na terenie gminy zrzeszonych jest około 600 osób (!!!) i ta liczba cały czas wzrasta.
Od 2018 r. koła otrzymują wsparcie finansowe z ARiMR, wcześniej jednak koła otrzymywały i otrzymują nadal wsparcie samorządu (także finansowe) na organizację i przeprowadzanie różnego rodzaju konkursów, warsztatów i wyjazdy promujące KGW i gminę.
Jak duża jest skala działalności naszych KGW, wystarczy przytoczyć tylko dane z ostatniego 2023 r. KGW z terenu gminy Wola Krzysztoporska wzięły udział w ponad 60 wydarzeniach – nie tylko lokalnych, gminnych (Dożynki Gminne, współorganizacja wakacji z GOK-iem, konkurs „Na najbogatszy w tradycje koszyczek i potrawę wielkanocną”, konkurs na wieniec dożynkowy, konkurs pn. „Kulinarne dziedzictwo w potrawach bożonarodzeniowych”, Rodzinny Piknik Folklorystyczny – „Folklor Znajdzie Cię Wszędzie” we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury, udział w uroczystościach patriotycznych), ale także powiatowych (Powiat Folklorem Malowany, Dożynki Powiatowe w Moszczenicy), wojewódzkich (Wojewódzki Dzień Sołtysa, Bitwa Regionów – konkurs kulinarny, konkurs Polska od Kuchni, Dożynki Wojewódzkie w Paradyżu), a także ogólnokrajowych (Święto Niepodległościowego Ruchu Ludowego w Starej Błotnicy), a nawet zagranicznych (wyjazd do Brukseli z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi promujący polską zdrową żywność dla tamtejszej Polonii). Wystarczy policzyć i wychodzi na to, że nasze koła statystycznie co 5 – 6 dni (!!!) brały udział w jakimś wydarzeniu – społecznym, kulturalnym, związanym z pielęgnowaniem tradycji, a nawet działalnością charytatywną.

To wszystko dzieje się przy ogromnym zaangażowaniu Kół Gospodyń Wiejskich, ale też olbrzymim wsparciu samorządu, który w obliczu tak dużej skali działań powołał w 2022 r. koordynatora ds. KGW, którym została pani Kamila Kaczorowska. To jeszcze mocniej przyczyniło się do rozszerzenia działalności kół. Aby docenić działalność pań z KGW, do kalendarza gminnych uroczystości wpisano nowe święto – „Dzień Kobiet Wiejskich”, podczas którego wyróżnienia odbierają najbardziej zaangażowane osoby.

Koła Gospodyń Wiejskich są filarem w kultywowaniu lokalnych tradycji, przekazują dziedzictwo narodowe młodszym pokoleniom (organizując np. warsztaty kulinarne dla dzieci), popularyzują kulturę regionalną, potrawy, rękodzieło, ożywiają i kształtują życie na wsi, budując jednocześnie wizerunek naszej Małej Ojczyzny. Dzieje się to w symbiozie z Gminnym Ośrodkiem Kultury, jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej, szkołami i samorządem gminy Wola Krzysztoporska.