Samorząd Przyjazny KGW: Gmina Lubin

Samorządy

Opis zrealizowanych działań mających na celu wspieranie działalności KGW przez kandydata


Gmina Lubin, samodzielnie oraz poprzez działania realizowane przez samorządową instytucję kultury, jaką jest Ośrodek Kultury Gminy Lubin, od wielu lat wspiera funkcjonowanie Kół Gospodyń Wiejskich. W ostatnich latach powstały nowe koła gospodyń wiejskich w Gorzycy, Osieku, Księginicach, Gorzelinie i Raszówce. Obecnie na terenie gminy działa sześć kół gospodyń wiejskich zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń, prowadzonym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa:

  1. Koło Gospodyń Wiejskich w Raszówce “Zaradne Babki”
  2. Koło Gospodyń Wiejskich “Gorzelinianki”
  3. Koło Gospodyń Wiejskich w Czerniec
  4. Koło Gospodyń Wiejskich “Szminką Malowane” w Osieku
  5. Koło Gospodyń Wiejskich “Żony Księginic”
  6. Koło Gospodyń Wiejskich “Skowronki z Gorzycy”

Ponadto w gminie działa kilkanaście nieformalnych grup, potocznie określanych jako KGW, angażujących się w działania kulinarne oraz kulturalne gminy. Koła gospodyń wiejskich są strażniczkami niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Poprzez aktywność i zaangażowanie społeczne aktywizują wielu mieszkańców, nie tylko swoich miejscowości, ale także regionu. Piękny zwyczaj wyplatania wieńców dożynkowych zachował się do dzisiaj, wiele sołectw tworzy je przy organizacji dożynek. Koła Gospodyń biorą udział w imprezach organizowanych przez gminną instytucję kultury, a także czynnie uczestniczą w działaniach podejmowanych przez sołectwa i zawsze są wspierane przez Gminę Lubin. W ciągu ostatnich dwóch lat powstały nowe kulinarne inicjatywy KGW, m.in. Festiwal gołąbków w Bukownej, Festiwal zupy w Wiercieniu czy Festiwal naleśników w Szklarach Górnych. We współpracy z kilkunastoma Kołami Gospodyń organizowane są imprezy kulinarne, promujące dziedzictwo kulinarne regionu, które trwale wpisały się w coroczne wydarzenia w gminie i stały się jej wizytówką, np. Festiwal Kapusty i Pieroga, Święto Pieczonego Ziemniaka, Tradycje Wielkanocne czy Bożonarodzeniowe.

Gmina stwarza dobre warunki do funkcjonowania KGW. Daje możliwość nieodpłatnego korzystania ze świetlic, gdzie członkinie KGW doskonalą sztukę kulinarną oraz inne umiejętności. Organizowane w gminie konkursy kulinarne z atrakcyjnymi nagrodami finansowymi z całą pewnością przyczyniają się do aktywizacji kół, gdyż otrzymane wsparcie umożliwia pokrycie nakładów na udział w konkursach czy zakup niezbędnego wyposażenia. Koła działają nie tylko w sferze kulinarnej. Wiele z nich stało się animatorami kultury, organizując np. koncerty kolęd czy pieśni patriotycznych. W 2022 roku Gmina Lubin na swoim terenie organizowała konkurs regionalny Bitwa Regionów. To wydarzenie o zasięgu ogólnopolskim zrealizowane wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa oraz Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jego istotą było promowanie wśród społeczności różnorodnej działalności Kół Gospodyń Wiejskich, wymiana doświadczeń między kołami, wzajemne inspirowanie się oraz pobudzanie do tzw. zdrowej rywalizacji. Zmagania obejmowały współzawodnictwo kół gospodyń z trzech powiatów. Przedstawicielki kół gospodyń przygotowały i zaprezentowały różnorodne potrawy, przybliżając uczestnikom autorskie przepisy. Wydarzeniu towarzyszył piknik z produktem polskim, warsztaty zdrowego i smacznego gotowania, warsztaty zdrowej i ekologicznej żywności, warsztaty serowarskie, pszczelarskie. Dorobek Kół Gospodyń Wiejskich prezentowany jest w publikacjach wydawanych przez Gminę Lubin i gminną instytucję kultury, tj. „Kobiece Inspiracje w Gminie Lubin”, „Smakołyki gminy Lubin”, w których zaprezentowane zostały KGW i ich przepisy kulinarne. Ze zorganizowanych podczas pandemii w formie online konkursów kulinarnych powstał przepiśnik w postaci ebooka pt. „Kulinarne Historie Gminy Lubin”, który jest dostępny dla internautów na stronie Ośrodka Kultury.

Gmina Lubin tworzy warunki dla KGW. Praktycznie w każdej wsi do dyspozycji KGW jest świetlica z nowoczesną, dostosowaną do potrzeb KGW infrastrukturą, w tym bardzo dobrze wyposażonym zapleczem kuchennym. Świetlice na potrzeby Kół są udostępniane nieodpłatnie. Dzięki dofinansowaniu z gminnych środków – Funduszu Sołeckiego, możliwe jest doposażenie KGW np. garnki, fartuchy czy inny sprzęt ułatwiający funkcjonowanie i organizację przedsięwzięć. Przedstawiciele KGW angażowani są w prowadzenie różnotematycznych warsztatów, w tym kulinarnych, artystycznych, florystycznych, przyczyniając się w ten sposób do propagowania działalności KGW.

Gmina Lubin finansuje także wyjazdy na wydarzenia promujące działalność KGW, a poprzez wspieranie wielu inicjatyw, organizację wydarzeń i licznych konkursów zachęca mieszkańców do tworzenia nowych Kół Gospodyń Wiejskich.

Podsumowując, w Gmina Lubin tworzy warunki do działalności KGW, prowadząc stałą, stale rozwijającą się współpracę na różnych polach, promując ich działalność, inspirując do działań i wyzwalając kreatywność, zachęcając do udziału w konkursach kulinarnych i artystycznych, edukując oferując udział w warsztatach, pokazach i wycieczkach, integrując podczas organizowanych przedsięwzięć artystycznych, kulinarnych, a nawet sportowych. Informacje działalności KGW zamieszcza w lokalnej prasie, stronie internetowej oraz mediach społecznościowych.

Opis planowanych działań w przyszłości na rzecz KGW: Koła Gospodyń Wiejskich pełnią bardzo istotną funkcję: integrują lokalną społeczność, dbają o podtrzymywanie i pielęgnowanie polskiej tradycji, rozwijają kulturę ludową. Na 2024 rok zaplanowano szereg wydarzeń, w których będą aktywizowane Koła Gospodyń Wiejskich. Realizując Kalendarz Imprez Kulturalnych Gminy Lubin w bieżącym roku odbędzie się 7 imprez o charakterze kulinarnym:

  1. Tradycje Wielkanocne
  2. Tradycje Bożonarodzeniowe
  3. Festiwal Zupy
  4. Festiwal Naleśników
  5. Festiwal Kapusty i Pieroga
  6. Święto Pieczonego Ziemniaka
  7. Gorzelińskie Święto Lipy, Pszczół i Ziół
  8. Grzybobranie

Podczas tych wydarzeń zaprezentują się Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Lubin, które wezmą udział w tematycznych konkursach kulinarnych. Te wydarzenia integrują mieszkańców w gminach i powiatach naszego województwa, przekazując jednocześnie tradycję i kulturę regionu młodemu pokoleniu. Realizując gminny Kalendarz Imprez Sportowych Gminy Lubin, w ramach którego odbędzie się coroczna impreza pn. Spartakiada dla Seniorów, ważną rolę odegra lokalne Koło Gospodyń Wiejskich “Skowronki z Gorzycy” przygotowując poczęstunek dla uczestników zmagań sportowych.

Dodatkowo podczas zaplanowanych wycieczek tematycznych będzie możliwość pogłębienia wiedzy społeczności na temat zdrowej żywności oraz produktów lokalnych. Przewidziano też szereg warsztatów integracyjnych oraz biesiadę związaną z kuchniami świata, w których udział wezmą członkinie KGW. Ponadto Gmina Lubin będzie kontynuować działania realizowane w latach poprzednich, które realizowane będą przy współpracy z Kołami Gospodyń Wiejskich. W roku bieżącym nie zabraknie również akcentu Gminy Lubin podczas tworzenia przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego Kalendarza Imprez Kulinarnych Dolnego Śląska, wydawanego. W publikacji ukażą się informacje o działaniach kulinarnych organizowanych w bieżącym roku na terenie Gminy Lubin. Koła Gospodyń Wiejskich to ważne środowisko aktywizacji społecznej, a także współpracy międzypokoleniowej. KGW nie tylko przekazują wiedzę, kultywują tradycję, ale także kształtują lokalne grupy wsparcia, które pozwalają zapobiegać wielu negatywnym zjawiskom w danej społeczności. KGW stanowią istotne ogniwo szerokiej działalności Gminy Lubin na rzecz upowszechniania dziedzictwa kulturowego, tradycji oraz organizacji czasu wolnego naszych mieszkańców.