Współpraca Gminy Hrubieszów z organizacjami pozarządowymi, w tym z Kołami Gospodyń Wiejskich, odbywa się na zasadach: pomocniczości, suwerenności stron, partnerstwa, efektywności, transparentności oraz wzajemnego szacunku i poszanowania interesów partnerów, współpracy. Stanowi jednocześnie istotny czynnik aktywizacji społecznej, co sprzyja rozwiązywaniu problemów społeczności lokalnej. Działalność Kół Gospodyń Wiejskich oparta jest na współpracy z organami gminy, co umożliwia właściwe określenie zbiorowych potrzeb mieszkańców i efektywniejsze realizowanie celów związanych z podnoszeniem poziomu ich życia. Gmina Hrubieszów od zawsze uważa, że poprawna relacja między organizacjami a gminą jest gwarancją efektywniejszego rozwoju i aktywizacji mieszkańców, co stanowi kluczowy element wzajemnych kontaktów. Na terenie gminy Hrubieszów funkcjonuje 28 Kół Gospodyń Wiejskich, w tym 20 zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich prowadzonym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ponadto działa również Rada Gminna Kół Gospodyń Wiejskich, która zrzesza Koła i je wspiera. Gmina Hrubieszów przez wiele lat współpracuje z kołami zarówno w formie finansowej, jak i pozafinansowej. Przykładami wsparcia w formie pozafinansowej są między innymi:
- Udostępnienie pomieszczeń w świetlicach wiejskich na siedziby KGW. Obecnie na terenie gminy wszystkie koła posiadają swoje siedziby w budynkach użyteczności publicznej należących do gminy. Władze gminy przeprowadziły przez ostatnie lata remonty wszystkich budynków, w których znajdują swoje miejsce organizacje pozarządowe. Koła posiadają w nich również doskonale wyposażone zaplecze kuchenne, gdzie często przygotowują różnego rodzaju posiłki na lokalne uroczystości czy dla ludzi potrzebujących.
2. Pomoc w prowadzeniu księgowości organizacji pozarządowych. Obecnie czynność tę wykonuje trzech pracowników Urzędu Gminy Hrubieszów, z czego jeden odpowiada za rachunkowość kół zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W związku z aktywną działalnością kół w zakresie pozyskiwania funduszy zewnętrznych m.in. z ARiMR gmina Hrubieszów wspiera je w prowadzeniu dokumentacji księgowej.
3. Promocja Kół Gospodyń Wiejskich oraz podejmowanych przez nie działań na stronie internetowej, profilu FB oraz podczas gminnych uroczystości. Gmina Hrubieszów prowadzi i udostępnia elektroniczną bazę danych o KGW mających siedziby na jej terenie. Promuje działalność twórczości kół poprzez tworzenie wartościowych artykułów zamieszczanych w regionalnej prasie oraz zgłaszanie uczestnictwa w/w organizacji w różnego rodzaju konkursach i festiwalach, gdzie zajmują one niejednokrotnie miejsca na podium. Gmina Hrubieszów uważa, że regularne nagłaśnianie działalności kół nieodłącznie związanej z życiem codziennym mieszkańców, pozwala zainteresować tym tematem większą liczbę osób. Dlatego też, Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy raz w miesiącu są gośćmi Programu “Między Wisłą a Bugiem” emitowanego w telewizji TVP Lublin. Zainteresowanie społeczności buduje ich wiarygodność i pozwala na wzbudzenie zaufania do tych organizacji, czasem jednak tak potrzebnego.
4. Realizacja wspólnych projektów i inicjatyw na rzecz kół oraz kobiet z terenu gminy, szczególnie z zakresu turystyki, kultury, sportu, rekreacji, podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, edukacji, ekologii oraz pomocy społecznej. Gmina Hrubieszów jest organizatorem m.in. Biesiady Kół Gospodyń Wiejskich, która swój początek ma już w 2007 roku, Gminnego Święta Kobiet czy Dni Kobiet w poszczególnych miejscowościach. W ostatnim czasie Gmina Hrubieszów była również współorganizatorem konkursów kulinarnych takich jak: “Bitwa Regionów – piknik z Produktem Polskim” Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz “Kobieta Przedsiębiorcza” Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich. Oba konkursy przeprowadzone były na jej terenie dla całego powiatu hrubieszowskiego. Zaznaczyć tutaj należy, że największa liczba startujących Kół Gospodyń była z terenu gminy Hrubieszów, co przełożyło się również na ich zwycięstwa w obu konkursach.
5. Objęcie patronatem Wójta Gminy Hrubieszów przedsięwzięć realizowanych przez ww. organizacje. Takie działanie daje możliwość wszechstronnego wsparcia ich w podejmowanych przez nie inicjatywach. Obecnie Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Hrubieszów są organizacjami, które najczęściej organizują różnego typu wydarzenia, uroczystości czy spotkania. Między innymi są to: Dni Seniora, Dni Babci i Dziadka, Dożynki wiejskie, Spotkania opłatkowe, Dni dziecka, Turnieje sportowe oraz Pikniki rodzinne.
6. Zapewnienie wsparcia Zarządom Kół Gospodyń Wiejskich poprzez opiekę merytoryczną pracownika gminy, który pomaga w wieloetapowym procesie tworzenia projektów, ich realizacji, rozliczenia m.in. Fundacji Biedronki, Lubelskie Lokalnie Mikrodotacje FIO, Funduszu Sprawiedliwości, Fundacji Wspomagania Wsi czy Fundacji BGK im. J.K. Steczkowskiego. Prowadzona jest również działalność doradcza związana z funkcjonowaniem Kół Gospodyń Wiejskich, w postaci przygotowania wzorów dokumentów, kontaktów z innymi instytucjami, organizacji szkoleń oraz warsztatów artystycznych.
7. Organizacja konkursów. Gmina Hrubieszów organizuje corocznie konkurs pt.: “Odkrywamy smaki – kredens Żywności w Gminie Hrubieszów”. Celem konkursu jest upowszechnienie wiedzy dotyczącej przetwarzania tradycyjnych i zdrowych przetworów oraz naturalnie suszonych ziół i przypraw. Kolejną inicjatywą przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Hrubieszowie z/s w Wolajowicach jest projekt pt.: “Wschodnia Strona Animacji”. Jego celem jest wzrost aktywności społecznej wśród mieszkańców gminy w zakresie uczestnictwa w życiu społeczno-kulturalnym i realizacja oddolnych inicjatyw lokalnych. Obie inicjatywy będą przez samorząd gminy Hrubieszów kontynuowane w przyszłości.
Wsparcie organizacji wydarzeń o charakterze gminnym. Uczestnictwo kół w uroczystościach pt.: “Dożynki gminno-parafialne”, “Dzień Samorządowca”, Jarmarki Bożonarodzeniowe, Wielkanocne w postaci aktywnego uczestnictwa organizacji poprzez przygotowanie stoisk sołeckich z tradycyjnymi potrawami oraz rękodziełem. Corocznie organizowany jest również Charytatywny Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Wójta Gminy Hrubieszów, gdzie zbierane są fundusze dla osób potrzebujących. Bez wsparcia i pomocy Kół Gospodyń Wiejskich, które pieką ciasta, przekazują fanty na loterie i licytacje oraz uczestniczą w nim jako wolontariusze, nie byłoby to możliwe.
Gmina Hrubieszów udziela również pomocy finansowej Kolom Gospodyń Wiejskich na realizację zadań statutowych. Wspiera ich działania w postaci nagród rzeczowych oraz finansowych. Aktywnie współpracuje z innymi instytucjami publicznymi, aby również dofinansowywały podejmowane przez nie działania. Wspiera je poprzez organizację transportu na różnego rodzaju wydarzenia festiwale, gdzie mają możliwość zdobycia wiedzy, promocji czy uczestnictwa w konkursach z nagrodami. Gmina Hrubieszów udziela również wsparcia finansowego przy realizacji projektów przez Kola Gospodyń Wiejskich, zapewniając tym samym ich wkład własny. Niejednokrotnie dzięki takiemu wsparciu mogą one aktywnie pozyskiwać środki zewnętrzne.
Jednym z głównych działań na rzecz wsparcia finansowego kół jest dofinansowanie podejmowanych przez nie działań poprzez złożenie oferty w trybie pozakonkursowym ustawy o pożytku publicznym i o wolontariacie. Gmina Hrubieszów współpracuje z Kolami Gospodyń Wiejskich na wielu płaszczyznach, związanych z rozwojem Gminy regionu oraz wspieraniem działań na rzecz różnych grup społecznych. Pozytywne nastawienie, chęć współpracy samorządu oraz pomoc finansowa pozafinansowa udzielana ww. organizacjom pozytywnie wpływa na ich kontakty i wzajemne relacje.
Koła Gospodyń Wiejskich wniosły bardzo duży wkład pracy w realizację wielu projektów i zadań. Z jednej strony było to zaangażowanie i kreatywność, z drugiej zaś wymierne środki finansowe, czy pozafinansowe, czyli głównie aktywność wolontariuszy i członków organizacji. Nierzadko koła pozyskiwały dzięki swoim staraniom wsparcie finansowe z różnych programów krajowych oraz od sponsorów prywatnych.
Gmina Hrubieszów w przyszłości nie zamierza zmieniać kierunku współpracy z Kolami Gospodyń Wiejskich. W dalszym ciągu będzie to współpraca wielowymiarowa niezwykle wartościowa. Działalność nadchodząca Kół Gospodyń Wiejskich będzie skupiać się m.in. na rozwijaniu przedsiębiorczości kobiet, racjonalizowaniu wiejskiego gospodarstwa domowego oraz zwiększaniu uczestnictwa mieszkańców wsi w propagowaniu kultury i kultywowaniu tradycji. Władze samorządowe gminy Hrubieszów uważają, że podstawą dobrej relacji i współpracy z organizacjami pozarządowymi jest wzajemne zaufanie i szacunek. To pierwszy i najważniejszy element, który potrafi rozwijać lub zniweczyć wszystkie perspektywy już na samym początku wspólnej drogi. Kolejną rzeczą jest bezpośrednia komunikacja, spersonalizowana i jednocześnie utrzymana w tonie wzajemnego szacunku, która jest podstawą prowadzenia owocnej i długofalowej relacji.
Koła Gospodyń Wiejskich coraz prężniej działają na terenie gminy Hrubieszów, są również jedną z najliczniejszych organizacji pozarządowych na tym terenie. Wspólnie z innymi instytucjami gmina Hrubieszów będzie w dalszym ciągu aktywnie je wspierać w podejmowanych działaniach.
Zgłoszenie od: Stowarzyszenie Kobiet Gminy Hrubieszów – Polskie Kwiaty