Samorząd Przyjazny KGW: Gmina Bieliny

Samorządy

Opis zrealizowanych działań mających na celu wspieranie działalności KGW przez kandydata

Gmina Bieliny leżąca w sercu Gór Świętokrzyskich to ważne miejsce na mapie województwa świętokrzyskiego, które od wielu lat nieustannie rozwija się na wielu płaszczyznach. Osiągnięte sukcesy, zrealizowane przedsięwzięcia oraz pobudzony potencjał społeczny przynoszą niezliczone korzyści w kontekście rozwoju lokalnego, ale również przyczyniają się do kreowania pozytywnego wizerunku całego regionu na arenie kraju oraz poza jego granicami.

Gmina Bieliny jest unikalnym miejscem w skali regionu i całej Polski. O jej wyjątkowości świadczy przede wszystkim olbrzymie dziedzictwo historii, kultury, przyrody i tradycji, ale również olbrzymi potencjał społeczny.

Samorząd propaguje i wdraża politykę rozwoju przy aktywnym udziale Kół Gospodyń Wiejskich w formułowaniu zasad i działań, decydowaniu i wprowadzaniu ich w życie.

Należy podkreślić, że znaczący udział w kształtowaniu dobrego wizerunku mają Koła Gospodyń Wiejskich, które wraz z samorządem skutecznie sięgają po środki zewnętrzne na realizację przedsięwzięć.

Samorząd Gminy Bieliny od lat samodzielnie lub we współpracy z różnymi organizacjami pozarządowymi wspiera działalność Kół Gospodyń Wiejskich — jedną z wiodących form wsparcia jest pomoc w pozyskiwaniu środków na realizację projektów wspierających bezpośrednio działalność KGW. Przykładami taki przedsięwzięć realizowanych przez Gminę Bieliny, jednostki podległe lub współpracujące organizacje pozarządowe są:

  1. „Jak Cię widzą, tak Cię piszą!” Narodowe Centrum Kultury EtnoPolska 2021. Doposażenie KGW w elementy elementy stroju ludowego.
  2. “Kłaniamy się Świętokrzyskiej Tradycji” Projekt „Kłaniamy się świętokrzyskiej tradycji realizowany był przez Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich w Bielinach w ramach programu „Góry Świętokrzyskie naszą przyszłością”. Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej – 2018
  3. Akcja: Integracja! Organizacja wydarzeń z udziałem lokalnych społeczności z terenu gminy Bieliny — projekt był realizowany z projektu grantowego STOWARZYSZENIA „LOKALNA GRUPA

DZIAŁANIA — WOKÓŁ ŁYSEJ GÓRY” finansowanego ze środków na wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju LGD Wokół Łysej Góry w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

  • „Usłyszą nas w Wielkopolsce!- promocja obszaru LGD poprzez udział reprezentacji Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Bieliny w Ogólnopolskim Zjeździe Kół Gospodyń Wiejskich w Licheniu” – projekt był realizowany z projektu grantowego STOWARZYSZENIA „LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA — WOKÓŁ ŁYSEJ GÓRY” finansowanego ze środków na wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju LGD Wokół Łysej Góry w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
  • Warsztaty artystyczne dla mieszkańców Gminy Bieliny STOWARZYSZENIE „LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA – WOKÓŁ ŁYSEJ GÓRY” projekt był realizowany z projektu grantowego STOWARZYSZENIA „LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA – WOKÓŁ ŁYSEJ GÓRY” finansowanego ze środków na wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju LGD Wokół Łysej Góry w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
  • „Ruszaj się z nami – aktywna gmina Bieliny” Upowszechnianie sportu różnych grup społecznych i środowiskowych 2019 Skarb Państwa — Ministerstwo Sportu i Turystyki.
  • Jubileusz 5 — lecia działalności Koła Gospodyń Wiejskich „ŚwarneKakonianki” – projekt był realizowany z projektu grantowego STOWARZYSZENIA „LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA – WOKÓŁ ŁYSEJ GÓRY” finansowanego ze środków na wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju LGD Wokół Łysej Góry w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
  • Zajęcia ruchowe dla mieszkańców gminy Bieliny — projekt byt realizowany ze środków finansowanego ze środków na wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju LGD Wokół Łysej Góry w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (typ przedsięwzięcia: Tworzenie i rozwój usług społecznych i pro-zdrowotnych na obszarze Lokalnej Strefy Rozwoju, szczególnie wobec grup defaworyzowanych).
  • „Na Bieiińska nutę” „Góry Świętokrzyskie naszą przyszłością”. Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej – 2015-2016.
  • „A niech ludzie wiedzą!- w gminie Bieliny promujemy walory kulturowe i tradycje z serca Gór Świętokrzyskich. Doposażenie KGW w elementy elementy stroju ludowego.

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej

  1. „-Wirtualnie=bezpiecznie”   Zadanie publiczne ze środków budżetu Województwa Świętokrzyskiego.
  2. „Hejt blokuję, bo reaguję!” Zadanie publiczne ze środków budżetu Województwa Świętokrzyskiego.
  3. „Dziewczyna w wiejskim stroju najładniej wygląda w świecie” Narodowe Centrum Kultury EtnoPolska 2021. 1. Doposażenie KGW w elementy elementy stroju ludowego.
  4. „Nie siedź i nie narzekaj, rusz swoje ciało na efekty długo nie czekaj”

Upowszechnianie sportu różnych grup społecznych i środowiskowych Skarb Państwa — Ministerstwo Sportu.

  1. „Świętokrzyskie rodziny chętnie się ruszają, na rajd z werwą pójdą, w tenisa zagrają” Zadanie publiczne ze środków budżetu Województwa Świętokrzyskiego
  2. Bielińskie sposoby na integrację — organizacja wydarzeń wzmacniających kapitał społeczny projekt był realizowany z projektu grantowego STOWARZYSZENIA „LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA — WOKÓŁ ŁYSEJ GÓRY” finansowanego ze środków na wdrażanie Lokalnej Strategii Rozwoju LGD Wokół Łysej Góry w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
  3. Cyja to dziewcyna, w cerwuny spódnicy, wsysko na ni piekne jak na baletnicy” Narodowe

Centrum Kultury EtnoPolska 2022. Doposażenie KGW w elementy elementy stroju ludowego.

  1. Gospodynie z gminy Bieliny promują bezpieczeństwo – organizacja akcji informacyjnopromocyjnej w zakresie bezpieczeństwa. W ramach I naboru wniosków na powierzenie realizacji zadań ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej Funduszu Sprawiedliwości przyznana została dotacja celowa dla gminy Bieliny. Pozyskane środki finansowe zostały przeznaczone na zakup elementów doposażenia — sprzętów niezbędnych do prowadzenia działalności 7 kół gospodyń wiejskich wpisanych do rejestru ARiMR: z Bielin, Makoszyna, Kakonina, Napękowa, Lechowa, Huty Starej i Belna. Członkinie KGW zaangażowały się w organizację pikniku profilaktycznego, który towarzyszył XV edycji Święta Sportu w Lechowie. W ramach wydarzenia, przy wsparciu służb i instytucji wspierających, zachęcały społeczności lokalne do zdrowego trybu życia, aktywności ruchowej, popularyzowały ideę trzeźwości oraz bezpieczne zachowania w ruchu drogowym.

Kolejną, bardzo istotną formą wsparcia działalności Kół Gospodyń Wiejskich jest wsparcie ze strony samorządu i jednostek podległych w postaci pomocy merytorycznej oraz księgowej przy realizacji projektów i przedsięwzięć podejmowanych samodzielnie przez Koła Gospodyń Wiejskich.

Do przedsięwzięć tych należą przykładowo:

  1. „Wśród piękna krajobrazu muzyka sobie płynie, a bo w naszych Bielinach tradycja nie zaginie!

Projekt realizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Echo Łysicy” w Bielinach sfinansowany przez Fundację Banku Pekao S.A.

  • „Skrzydła rozwijamy — dla społeczności lokalnej chętnie działamy”. Projekt realizowany przez Koto Gospodyń Wiejskich w Belnie sfinansowany przez Fundację Banku Pekao S.A.
  • „W Belnie, Las łączy nas. Promocja Lasów Państwowych oraz żywności pochodzenia leśnego”. Projekt realizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Belnie sfinansowany w ramach Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich„ Natura od Kuchni” przez Lasy Państwowe.
  • „Lokalny potencjał jest w nas. Przegląd Bielińskich Talentów”. Projekt realizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Lechowianki” w Lechowie. Inicjatywa realizowana w ramach projektu „Świętokrzyski Fundusz Lokalny” dofinansowanego ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Regionalnym Operatorem Projektu jest Fundacja Imienia Stefana Artwińskiego.
  • “Poznajmy się jeszcze raz. Sieciowanie KGW z terenu gminy Bieliny”. Projekt realizowany przez KGW „ŚwarneKakonianki”. Inicjatywa realizowana w ramach projektu „Świętokrzyski Fundusz Lokalny” dofinansowanego ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Regionalnym Operatorem Projektu jest Fundacja Imienia Stefana Artwińskiego.
  • Od roku 2018 Koła Gospodyń Wiejskich z powodzeniem ubiegają się także o dotacje ARiMR. Pozyskane środki wykorzystują na rozwój swojej działalności statutowej: wzbogacają wyposażenie, stroje, organizują wydarzenia integrujące lokalne środowiska, wydają płyty z nagraniami repertuaru ludowego. Przy ubieganiu się o środki, a także ich rozliczaniu członkinie kół otrzymują właśnie wsparcie merytoryczne, organizacyjne, a także księgowe.

Stale Samorząd Gminy Bieliny oraz jednostki podległe wspierają i zapewniają pomoc organizacyjną, merytoryczną, promocyjną i logistyczną w różnego rodzaju działaniach polegających na udziale KGW w wydarzeniach promujących oraz prezentujących działalność KGW.

Takimi działaniami są na przykład:

  1. W lutym 2023 koła gospodyń wiejskich z gminy Bieliny uczestniczyły w wydarzeniu organizowanym przez ROPS UMWŚ pn.: “Sieciowanie podmiotów ekonomii społecznej z terenu województwa świętokrzyskiego”

Wydarzenie miało na celu promocję i prezentację działalności Kół Gospodyń Wiejskich w zakresie społecznym, kulturalnym i edukacyjnym. W wydarzeniu udział wzięła delegacja z gminy Bieliny, którą stanowiły przedstawicielki kół gospodyń wiejskich z Napękowa, Bielin, Makoszyna i Kakonina. Podczas wydarzenia nie mogło zabraknąć koncertu najpiękniejszych melodii ludowych wykonanych przez „Kakonianki”, „Makoszanki” oraz „Echo Łysicy”. Dodatkowo panie przedstawiły działania i aktywności na swoich stoiskach.

  • Dzień Kultury i Tradycji Gminy Bieliny
    • W ubiegłym roku w styczniu (a w poprzednich edycjach w listopadzie) odbyła się kolejna edycja Dzień Kultury i Tradycji Gminy Bieliny – święta pielęgnującego i prezentującego rodzime tradycje oraz podsumowujące dorobek artystyczny kół gospodyń wiejskich, zespołów, kapel i organizacji działających na terenie gminy Bieliny. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Bielin, Belna, Makoszyna, Lechowa, Napękowa, Huty Starej i Kakonina każdego roku nie tylko prezentują swoją działalność na scenie, ale również przygotowują piękne, kolorowe stoiska, na których serwują przysmaki świętokrzyskiej kuchni, prezentują rękodzieła.

Dzień Kultury i Tradycji Gminy Bieliny stanowi symboliczny wyraz pamięci o dziedzictwie kulturowym serca Gór Świętokrzyskich, a przede wszystkim przywiązania naszych mieszkańców do wciąż żywych tradycji – artystycznych, rękodzielniczych, kulinarnych, a także jest okazją do zaprezentowania młodych talentów z gminy Bieliny.

W ramach wydarzenia co roku odbywa się także konkurs kulinarny „Specyjały spod Łysej Gór”, w którym aktywnie biorą udział panie z Kół Gospodyń Wiejskich zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia za przygotowanie pysznych potraw opartych na tradycyjnych recepturach i przepisach.

  • „Dzień Kobiet” w Gminie Bieliny

W okolicach 8 marca w Bielinach tradycyjnie odbywa się spotkanie z okazji Dnia Kobiet. Wydarzenie co roku obfituje w ciekawy program artystyczny, moc serdecznych życzeń i wspaniałych upominków. W spotkaniu w dużej większości biorą udział członkinie KGW, a spotkanie jest okazją do podziękowania im za ich codzienną aktywność, działalność i włączanie się w rozwój naszej małej Ojczyzny.

Organizatorami wydarzenia są każdego roku: Wójt Gminy Bieliny oraz Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich w Bielinach.

  • Udział w wydarzeniu organizowanym przez ROPS UMWŚ pn. „Sieciowanie Organizacji Pozarządowych — Kół Gospodyń Wiejskich z terenu województwa świętokrzyskiego” 27 maja 2023 r.

Reprezentacje kół gospodyń wiejskich z Bielin, Makoszyna, Kakonina, Belna, Lechowa i Huty Podłysicy wzięły udział w barwnym korowodzie, który przeszedł ulicą Sienkiewicza do Parku Miejskiego im. Stanisława Staszica w Kielcach. Przemarszowi towarzyszyła iście ludowa muzyka, m.in. w wykonaniu Kapeli z Kakonina.

Przedsięwzięcie było nie tylko ważnym dla społeczności lokalnej wydarzeniem, ale stanowiło również znaczący element aktywności społecznej, ma na celu promocję i prezentację działalności Kół Gospodyń Wiejskich w zakresie społecznym, kulturalnym i edukacyjnym.

  • Dnia Świętokrzyskiej Truskawki
    • 2023 roku w czerwcu odbyła się już 24. edycja Dnia Świętokrzyskiej Truskawki. Jak co roku Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Bielin, Belna, Makoszyna, Lechowa, Napękowa, Huty Starej i Kakonina serwowały przysmaki świętokrzyskiej kuchni i prezentowały swój dorobek artystyczny na scenie. W ramach truskawkowego święta odbywa się także konkurs kulinarny Świętokrzyskie Deser EXPO oraz Mistrzostwa Świata w Szypułkowaniu Truskawek.
  • Spotkanie sieciujące KGW z terenu gminy Bieliny
    • ubiegłym roku 6 września w zagrodzie wiejskiej w Kakoninie odbyło się kolejne już spotkanie sieciujące KGW z terenu gminy Bieliny. Inicjatywa została zrealizowana w ramach projektu pn. “Poznajmy się jeszcze raz. Sieciowanie KGW z terenu gminy Bieliny” realizowanego przez KGW „ŚwarneKakonianki”. Było to również spotkanie, w ramach którego odbyło się szkolenie motywujące i aktywizujące dla członków Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Bieliny.

Celem spotkania było rozwinięcie działalności artystycznej i kulturowej Kół Gospodyń Wiejskich działających w gminie Bieliny.

Inicjatywa realizowana w ramach projektu „Świętokrzyski Fundusz Lokalny” dofinansowanego ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 20212030. Regionalnym Operatorem Projektu jest Fundacja Imienia Stefana Artwińskiego. Spotkania tego rodzaju są okazją do podziękowania członkiniom i członkom KGW za ich codzienną aktywność i działalność.

  • Spotkanie informacyjno-szkoleniowe dla członków kół gospodyń wiejskich i lokalnych liderów z terenu gminy Bieliny.
    • W 2023 roku 11 października w Pensjonacie „Pod Kogutami” w Bielinach odbyło się spotkanie informacyjno-szkoleniowe dla członków kół gospodyń wiejskich i lokalnych liderów z terenu gminy Bieliny. To pierwsze tego rodzaju spotkanie zorganizowane dla przedstawicieli KGW.

Wykłady wraz z prezentacją multimedialną, materiałami szkoleniowymi nt. „Kobieta na wsi możliwości rozwoju i samorealizacji” przeprowadzone zostały przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.

Kolejnym elementem szkolenia był wykład oraz część interaktywna z uczestnikami pt. „Rola mediów tradycyjnych (prasy, radia, telewizji) oraz internetowych (strona www i media społecznościowe) w promocji i kształtowaniu wizerunku Kół Gospodyń Wiejskich”, który poprowadził pan Piotr Michalec fotograf oraz dziennikarz RadiaEm Kielce.

Operacja pod nazwą „Bielinianie — ludzie z potencjałem! Rozwój mieszkańców obszarów wiejskich w oparciu o inicjatywy społeczne, integrację oraz lokalne produkty tradycyjne” współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu Il Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 20142020.Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

29 listopada odbyło się kolejne już Forum Kobiet Gminy Bieliny – to niezwykle ciekawe spotkanie środowiska kobiet z terenu gminy Bieliny, wśród uczestników spotkania są oczywiście zawsze licznie członkinie KGW. Podczas wydarzenia mieszkanki mogą bliżej się poznać, zintegrować, wymienić doświadczeniami oraz wzajemnie inspirować do podejmowania nowych inicjatyw.

III edycja była wyjątkowo inspirująca, bowiem w panelu dyskusyjnym wzięty udział aktywne kobiety, które poprzez swoją aktywność i działalność w różnego rodzaju organizacjach odnalazły siebie, swój sens życia, czasem miejsce pracy i realizacji siebie.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu Forum Kobiet Gminy Bieliny – III edycja. Wspólne działanie to siebie rozwijanie! Zadanie to zostało dofinansowane przez Samorząd Województwa Świętokrzyskiego w roku 2023.

Oprócz wsparcia i zapraszania do udziału w wydarzeniach kulturalnych i promocyjnych Gmina Bieliny i jednostki podległe wspierają udział KGW w konkursach, przeglądach i wydarzeniach organizowanych przez różne jednostki i instytucje w całym województwie i kraju — wsparcie to polega na zapewnieniu pomocy organizacyjnej, merytorycznej, promocyjnej i logistycznej (w tym często w postaci sfinansowania transportu, zapewnienia opiekuna wyjazdu, akredytacji, posiłku czy ubezpieczenia). Każdego roku KGW kilkadziesiąt razy w roku uczestniczą w tego rodzaju przedsięwzięciach. Dla przykładu przedstawiamy przedsięwzięcia z roku 2023:

L.PNazwaData
 Styczeń
1.XVI Świętokrzyski Festiwal Kolęd i Pastorałek im. Ks. Piotra Klimczaka — udział KGW „Echo Łysicy” w Bielinach5 stycznia
2.Charytatywny Koncert Kolęd i Pastorałek na Świętym Krzyżu — udział KGW „Echo Łysicy” w Bielinach6 stycznia
3.VI edycja Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Nocy Niepojęta” w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie — udział KGW „ŚwarneKakonianki” w Kakoninie7 stycznia
4.29. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK im. Ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie – udział KGW „Echo Łysicy” w Bielinach13 stycznia
5.VIII Jurajski Festiwal Kolęd i Pastorałek – Łazy 2023 – udział KGW „Echo Łysicy” w Bielinach13-14 stycznia
6.XXLX ŚWIĘTOKRZYSKI KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK – eliminacje – Jędrzejów — Udział KGW „Makoszanki” w Makoszynie15 stycznia
7.Przegląd obrzędów, zwyczajów i obyczajów ludowych 2023 w Piekoszowie – udział KGW „gwarne Kakonianki” w Kakoninie22 stycznia
 Luty
8.„Świętokrzyskie jakie cudne” — Busko-Zdrój – udział KGW „Echo Łysicy” w Bielinach16 lutego
 Marzec
9.48. Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie — udział KGW „gwarne Kakonianki” w Kakoninie4 marca
10.Spotkanie KGW w WDK organizowane przez ARMiR6 marca
11.XIX Festiwal Pieśni Wielkopostnych – eliminacje Stąporków – udział KGW „Echo Łysicy” w Bielinach16 marca
12.Kiermasz Wielkanocny Radio eM Kielce — udział KGW w Belnie16 marca
13.Koncert finałowy Konkursu Pieśni Wielkopostnych — Daleszyce – udział KGW „Echo Łysicy” w Bielinach26 marca
 Kwiecień
14.Koncert organowy na Świętym Krzyżu – udział KGW „Echo Łysicy” w Bielinach10 kwietnia
 Maj
15.47. Buskie Spotkania Z Folklorem – eliminacje rejonowe w Ciekotach — udział KGW „Makoszanki” w Makoszynie6 maja
16.IV Ogólnopolski Festiwal I Konkurs Pieśni Maryjnej „LAUDATE MARIAM” w Ciekotach – udział KGW „Echo Łysicy” w Bielinach20 maja
17.XVII Jarmark Świętokrzyski – udział KGW „Echo Łysicy” w Bielinach, KGW „ŚwarneKakonianki” w Kakoninie, KGW „Makoszanki” w Makoszynie, KGW w Belnie21 maja
18.„Sieciowanie Organizacji Pozarządowych — Kół Gospodyń Wiejskich z terenu województwa świętokrzyskiego” — udział KGW z terenu gminy Bieliny27 maja
19.Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny – Tokarnia – udział KGW w Belnie28 maja
 Czerwiec
20.Eliminacje do Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów w Chmielniku (elim. Ciekoty) – udział KGW „gwarne Kakonianki” w Kakoninie, KGW „Makoszanki” w Makoszynie11 czerwca
21.Ogólnopolski Festiwal Kultury Ludowej „Jawor – u źródeł kultury” — Kielce – udział KGW „Echo Łysicy” w Bielinach17 czerwca
22.Ogólnopolski Festiwal Kultury Ludowej „Jawor – u źródeł kultury — Kielce Koncert Laureatów – udział KGW „Echo Łysicy” w Bielinach18 czerwca
23.Nagranie koncertu „Biesiada na szlaku” – udział KGW z terenu gminy Bieliny20 czerwca
24.Il Ogólnopolskie Targi Organizacji Pozarządowych NGO- EXPO – udział KGW „ŚwarneKakonianki” w Kakoninie29-30 czerwca
 Lipiec
25.Konkurs na Najlepszą Potrawę Powiatu Kieleckiego — Zagnańsk — udział KGW w Belnie, KGW w Hucie Nowej2 lipca
26.Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki w Iłży — udział KGW „Makoszanki” w Makoszynie16 lipca
27.Msza dziękczynna na Świętym Krzyżu — udział KGW z terenu gminy Bieliny19 lipca
28.Il Staszowski Przegląd Zespołów Ludowych „Świętokrzyską Nutą Pisane” – udział KGW „Echo Łysicy” w Bielinach, KGW „Makoszanki” w Makoszynie23 lipca
 Sierpień
29.46. Międzynarodowy Jarmark Folkloru — Węgorzewo — udział KGW „ŚwarneKakonianki” w Kakoninie5-6 sierpnia
30.„Inicjatywa Miesiąca” PZKGW w Kielcach — udział KGW w Belnie7 sierpnia
31.Festiwal kultury — Dymarki — udział KGW „ŚwarneKakonianki” w Kakoninie13 sierpnia
32.„Opowieść jak żywa..” — Św. Krzyż — udział KGW w Hucie Podłysicy20 sierpnia
33.Konferencja prasowa dot. Dożynek Powiatu Kieleckiego — udział KGW „ŚwarneKakonianki” w Kakoninie22 sierpnia
34.Ogólnopolska Pielgrzymka Kół Gospodyń Wiejskich do Gospodyni Narodu Jasna Góra 2023 — udział KGW z terenu gminy Bieliny26 sierpnia
35.Dożynki Powiatu Kieleckiego — Raków — udział KGW „ŚwarneKakonianki” w Kakoninie27 sierpnia
36.III Świętokrzyski Przegląd Zespołów Folklorystycznych w Szydłowie – udział KGW „Echo Łysicy” w Bielinach, KGW „Makoszanki” w Makoszynie27 sierpnia
 Wrzesień
37.Przegląd Piosenek i Przyśpiewek Ludowych – Ostrowiec Świętokrzyski — udział KGW „ŚwarneKakonianki” w Kakoninie3 września
38.XXIII Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie w Muzeum Wsi Kieleckiej – udział KGW „Echo Łysicy” w Bielinach10 września
39.Święto Ziemniaka w Dębnie — udział KGW „ŚwarneKakonianki” w Kakoninie17 września
40.Powiatowy Przegląd Zespołów Chóralnych – Święty Krzyż – udział KGW „Echo Łysicy” w Bielinach24 września
41.IX Dary Świętokrzyskich Lasów — udział KGW w Belnie24 września
42.„Smaki Jesieni” w Muzeum Wsi Kieleckiej — udział KGW „gwarne Kakonianki” w Kakoninie24 września
 Październik
43.Premiera spektaklu muzyczno-teatralnego z cyklu „Czas Superbohaterów Il” – udział KGW „Echo Łysicy” w Bielinach4 października
44.III Regionalny Przegląd Pieśni Patriotycznej – eliminacje — Ciekoty — udział KGW „Makoszanki” w Makoszynie22 października
 Grudzień
45.Nagranie Koncertu świątecznego „Świętokrzyskie kolęduje na czułą nutę” – udział KGW „Echo Łysicy” w Bielinach15 grudnia

Jako dodatkowe, ale jakże ważne wsparcie, o którym nie można zapomnieć, jest zapewnienie przez samorząd Gminy Bieliny i jednostki podległe możliwości bezpłatnego korzystania z pomieszczeń w obiektach infrastrukturalnych —wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich mają swoje siedziby i możliwość bezpłatnego korzystania z lokali, przechowywania sprzętów, organizacji spotkań, wydarzeń i działań w ramach ich działalności. Korzystają z obiektów samorządowej instytucji kultury Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich w Bielinach, obiektów Szkół Podstawowych, świetlic wiejskich. Tego rodzaju wsparcie jest nieodzowną formą pomocy dla nich. KGW korzystają również z możliwości nieodpłatnej prezentacji swoich działań, osiągnięć, sukcesów na stronie www.bielinv.pl, www.osadasredniowieczna.eu na oficjalnych profilach Gminy Bieliny i CTTKIGŚ w mediach społecznościowych, a także w Gazecie Bielińskiej.

Starania i aktywność Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Bieliny jest doceniana na arenie województwa oraz całego kraju poprzez liczne nagrody i wyróżnienia, dzięki czemu, pozbawiona anonimowości, stawiana jest za wzór dobrych praktyk i modelów działania.

Bliska współpraca samorządu Gminy Bieliny z KGW powoduje wzrost wzajemnego zaufania. Skutkuje to wzrostem aktywności obywatelskiej i coraz większym udziałem członków KGW i zaangażowaniem w sprawy swoich miejscowości i Gminy.

Dzięki wyjątkowo wysokiej aktywności społecznej kreowane i utrwalane są pozytywne wzorce wśród młodych pokoleń — wzorce zaangażowania w sprawy małej ojczyzny, dumy z przynależności kulturowej, dziedzictwa kulturowego. Jest to niewymierny efekt realizowanych działań, który skutkuje wysokim poziomem angażowania się coraz młodszych pokoleń w inicjatywy podejmowane na terenie Gminy Bieliny.